Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Výstava Vesmír - dobrodružství objevů
IYA 2009 Vytisknout článek

Výstava Vesmír - dobrodružství objevů

Výstava - leták
Výstava - leták
Exteriérovou výstavu Vesmír - dobrodružství objevů, na které se v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 podílely Akademie věd ČR, Hlavní město Praha, Národní divadlo a Astronomický ústav AV ČR, můžete shlédnout na piazzetě Národního divadla v Praze mezi historickou budovou a Novou scénou, a to do konce března. Výstava je zdarma přístupná 24 hodin denně, v noci je osvětlena.

Výstava velkoformátových fotografíí "Vesmír - dobrodružství objevů" obsahuje 48 velkorozměrových fotografií vesmírných objektů od těles Sluneční soustavy až po vzdálené galaxie o rozměrech 2 x 2 m s českým a anglickým popisem. Doporučujeme široké veřejnosti i školám! Výstavu spolupořádá Hlavní město Praha, Akademie věd České republiky, Národní divadlo a Astronomický ústav AV ČR., v.v.i. Autoři výstavy jsou astronomové ze Španělska a Mexika. Výstava bude v rámci Mezinárodního roku astronomie realizována v mnoha zemích světa.

Výstava začíná v naší Sluneční soustavě, kde jsou planety a menší tělesa upoutány na svých oběžných drahách okolo Slunce gravitací. V další kapitole se seznámíte s životem hvězd od jejich zrození až po jejich smrt. Také se dozvíte, jak hvězdy ovlivňují své okolí, jak hvězdné větry a záření formují mlhoviny do roztodivných tvarů, a budete svědky výbuchů supernov. Spatříte galaxie, základní stavební kameny vesmíru. Výstava vás provede naším hvězdným domovem - Mléčnou dráhou - čítajícím stovky miliard hvězd. Uvidíte i další hvězdné ostrovy - galaxie různých tvarů a velikostí. Některé žijí v izolaci, jiné se vzájemně ovlivňují, podporují a rostou. Výstava je doprovázena úryvky z české literatury.

Autoři:

Guillermo Tenorio Tagle. Pracuje v Národním ústavu pro astrofyziku, optiku a elektroniku (INAOE, Instituto Nacional de Astrofísica, Óptica y Electrónica) v Pueble, Mexiko.

Enrique Pérez. Pracuje v Andaluském astrofyzikálním ústavu (Instituto de Astrofísica de Andalucía) se sídlem v Granadě, Španělsko.

Spolupráce:

  • Astronomický ústav AV ČR, v. v .i.
  • Akademie věd České republiky
  • Hlavní město Praha
  • Národní divadlo
  • Instituto Nacional de Astrofísica, Óptica y Electrónica, México
  • Instituto de Astrofísica de Andalucía, España
  • Consejo Superior de Investigaciones Científicas, España
  • Consejo Nacional de Ciencia y Tecnología, México
  • Instituto de Astrofísica de Canarias, España
  • Instituto de Astronomía, UNAM, México
  • Direccion General de Divulgación de la Ciencia, México

Podle španělské verze upravil Jan Palouš. Překlad Petr Kubala. Návrh výstavy Jan Němeček (Studio Olgoj Chorchoj), grafická úprava Anna Issa Šotolová. Dále spolupracovali: Jiří Bičák, Jiří Grygar, Montserrat Válar Martin, Silvia Torres Peimbert, Casiana Muňoz Tuňón, Esperanza Carrasco, José Miguel Rodriguez Espinosa a José Franco.

Odkazy:





O autorovi



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »