Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Kulatý stůl s Jiřím Grygarem, Petrem Kulhánkem a Zdeňkem Stuchlíkem

Kulatý stůl s Jiřím Grygarem, Petrem Kulhánkem a Zdeňkem Stuchlíkem

Jak bude vypadat na pozemské obloze srážka s galaxií M31?
Jak bude vypadat na pozemské obloze srážka s galaxií M31?
Na pátek 29. června 2012 připravuje TV Noe na 20:00 živé vysílání Kulatého stolu o aktuálním dění v astronomii. Na dotazy diváků budou připraveni odpovídat tři hosté - astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, děkan Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. a teoretický fyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z ČVUT.

Astronomický výzkum, obdobně jako i v jiných vědách, přináší doslova denně významné objevy a nové a nové projekty. Není proto divu, že se již počtvrté setkáme u Kulatého stolu, kde se astronomické novinky a žhavé dění ve výzkumu, stanou hlavním tématem. Páni astronomové společně s moderátorem pořadu Jindřichem Suchánkem budou diskutovat o nejnovějších poznatcích u těles Sluneční soustavy i o tzv. hlubokého vesmíru.

Co nám přináší strhující výzkum v astronomických vědách? Jaké nové poznatky máme o Merkuru či Saturnu? Co přináší úžasné, nedávno spuštěné observatoře v Argentině či Cernu za novinky? Jaký je dle nejnovějších teorií vesmír? Kam bádání směřuje a jaké nové programy se připravují? Už víme něco bližšího o skryté hmotě a skryté energii? Na tyto a mnohé další otázky budou připraveni naši hosté odpovídat v živém vysílání. Můžete tedy telefonovat, posílat SMS dotazy či psát otázky e-mailem.

Pokud tedy najdete chvíli času, pak se společně s námi vydejte na cestu do nekonečných hlubin vesmíru.

Našich hostů se během celého večera můžete zeptat na cokoliv v souvislosti s tématem. Můžete k tomu využít naši e-mailovou adresu vysilani@tvnoe.cz, zaslat SMS na číslo (+420) 775 177 377, a pokud se chcete během celého pořadu zeptat našich hostů přímo, je k dispozici linka s telefonním číslem (+420) 595 177 377.

Následné reprízy naleznete ZDE.




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »