Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s Petrem Horálkem

Hlubinami vesmíru s Petrem Horálkem

Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
První prázdninový měsíc se setkáme v pořadu Hlubinami vesmíru s pardubickým popularizátorem astronomie a vedoucím redaktorem serveru České astronomické společnosti Petrem Horálkem.

Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
Po úvodu, kdy se seznámíme s činností našeho hosta, se poprvé v našem pořadu pokusíme o stručný návod, jak ustavit dalekohled před pozorováním. Demonstrovat budeme na běžném Newtonově dalekohledu, který máme mnozí doma a často pro neznalost ustavení leží někde uklizen bez častějšího využití. Snad alespoň trochu poslouží naše ukázka Vám, kteří tento anebo podobný dalekohled máte a nevíte si s ním příliš rady.

Pod krásnou letní oblohou o prázdninách, ale nejen o nich, můžeme strávit úžasné chvíle uprostřed hvězdného nebe! A co lze bez větších obtíží pozorovat, jaké jsou alespoň některé VIP objekty, které nikdy nezklamou? K tomu se v dalším čase s Petrem Horálkem opět usadíme pod virtuální oblohu a ukážeme si několik těchto VIP objektů, které i začátečníci mohou pozorovat. Zastavíme se např. u nádherného souhvězdí Střelce a Štíra, nahlédneme k asterismu Věšák, barevné dvojhvězdě Albireo či kulové hvězdokupě M13 v Herkulu. Uvidíme i další krásné objekty vhodné k pozorování i pro ty nejméně náročné.

Pojďte a pohlédněte vzhůru ke hvězdám, stojí to za to i pro ty, kteří to ještě nezkoušeli.

Premiéra pořadu na TV Noe bude v sobotu 2. července 2011 ve 21:10 hodin.
Bližší informace o vysílání repríz




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »