Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s Ladislavem Šmelcerem

Hlubinami vesmíru s Ladislavem Šmelcerem

Ladislav Šmelcer v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe.
Ladislav Šmelcer v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe.
O proměnných hvězdách si můžete naladit povídání s Ladislavem Šmelcerem v pořadu Hlubinami vesmíru na TV Noe v sobotu 1. října v 17:15.

Ladislav Šmelcer v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe.
Ladislav Šmelcer v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe.
Proměnné hvězdy jsme v našem pořadu zatím systematicky neprobírali, a proto je tento díl věnovaný právě jim. Není to náhoda, protože náš host je specialistou valašskomeziříčské hvězdárny, zabývajícím se právě proměnnými hvězdami.

V roce 2002 objevil vzplanutí hvězdy V 838 Monocerotis, která se stala středem pozornosti mnoha světových observatoří, když byly upozorněny na její mimořádné zjasnění. O tomto objevu i jevech s tím spojených si budeme s Ladislavem Šmelcerem povídat a uvidíme ji i na mimořádných záběrech z Hubblova vesmírného dalekohledu.

Zastavíme se samozřejmě i u jiných divukrásných hvězd, které se staly zástupci kategorií, podle nichž "proměnnky" dělíme. Navštívíme např. Miru Ceti, T Tauri, Cefeidy a další.

Nahlédněme společně s naším hostem do tohoto krásného oboru a ponořme se do hlubin vesmíru až k hvězdám, které nás stále udivují.

Ke sledování Vás zve autor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info i o reprízách




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »