Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou (2. díl)

Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou (2. díl)

Michal Prouza. Autor: TV Noe
Michal Prouza.
Autor: TV Noe
V sobotu 7. dubna 2012 v 17:10 bude pokračovat na TV Noe v publicistickém pořadu Hlubinami vesmíru setkání s RNDr. Michaelem Prouzou, Ph.D.

Michal Prouza. Autor: TV Noe
Michal Prouza.
Autor: TV Noe
Nejprve nahlédneme do příprav unikátního projektu LSST (Large Synoptic Survey Telescope), na kterém náš host polupracuje společně s americkými kolegy. Tento velký dalekohled bude pořizovat celooblohové snímky, které budou neustále obnovovány a poskytnou tak v podstatě film oblohy, jehož prostřednictvím budou moci jak odborníci, tak veřejnost, sledovat v podstatě i malé změny na obloze. Máme se tedy jistě na co těšit, protože takto ucelený program na skenování oblohy a v současné nejšpičkovější kvalitě bude jistě významným světovým vědeckým počinem a navíc dostupný všem!

V dalším povídání se ponoříme již do aktuálních kosmologických témat. Počátky vesmíru, detekce kosmického záření, temná hmota a temná energie a její projevy, základní síly ve vesmíru a další souvislosti - prožíváme zlatý věk kosmologie?

Uchvacuje i Vás tajemství vesmíru? Jestliže ano, pak usaďme se tedy a z pohodlí svého domova nechme dr. Prouzu, aby nás alespoň na chvíli zavedl do těchto stále málo probádaných končin.

Na setkání na internetu či u obrazovky se těší autor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »