Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem - Žeň objevů 2012 (1. díl)

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem - Žeň objevů 2012 (1. díl)

Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe.
Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru.
Autor: TV Noe.
V sobotu 7. září 2013 bude v 17 hodin na TV Noe premiéra pořadu Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem s podtitulem Žně objevů 2012 (první díl).

V zářijovém díle se budeme pohybovat ve Sluneční soustavě. Připomeneme si nejprve padesát let od založení Evropské jižní observatoře a poté se projdeme Sluneční soustavou. Nejprve se zastavíme u planety Merkur, kde obíhá observatoř Messenger posílající nádherné snímky se skvělým rozlišením.

V roce 2012 došlo k mimořádnému přechodu Venuše přes sluneční disk. Dr. Jiří Grygar poodhalí historii těchto pozorování a dozvíme se, jak pokročilo bádání od historických dob po současnost. Vždyť taková pozorování budou moci spatřit lidé až v roce 2117 a 2125! Víte, že první, kdo předpověděl přechod Venuše přes sluneční disk, byl Johannes Kepler a že jej později pozoroval v roce 1769 i mořeplavec, objevitel a astronom James Cook na Tahiti?

Další zastávkou bude planeta Mars. I tam jsou stále nové objevy, vloni přistálo na jeho povrchu vozítko Curiosity. Manévry spojené s jeho přistáním byly tou nejšpičkovější technickou událostí. Ukážeme si to v nádherné animaci. Následně se přesuneme k planetce Vesta. Obrázky z jejího výzkumu berou dech!

Nakonec se zastavíme u nádherných vltavínů.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »