Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Janem Vondrákem

Hlubinami vesmíru s dr. Janem Vondrákem

Ing. Jan Vondrák. Autor: Tv Noe
Ing. Jan Vondrák.
Autor: Tv Noe
Při dalším setkání v pořadu Hlubinami vesmíru v sobotu 2. června se budeme pohybovat především v blízkosti planety Země. Hostem pořadu je totiž Ing. Jan Vondrák, DrSc., současný předseda České astronomické společnosti, který je specialistou na tzv. kosmickou geodézii a astrometrii. Pořad začíná ve 22:05 na Tv Noe.

Ing. Jan Vondrák. Autor: Tv Noe
Ing. Jan Vondrák.
Autor: Tv Noe
V úvodu se dotkneme působení našeho hosta v Mezinárodní astronomické unii i na několika prestižních astronomických pracovištích. Nahlédneme i do tvorby hvězdářské ročenky, protože dr. Jan Vondrák je jejím dlouholetým spolutvůrcem.

Co je světový a hvězdný čas? Jaké má naše Země různé pohyby? Co je rotace, precese, nutace a jaké vlivy jsou s pohybem Země spojeny? Mají i planety vliv na pohyby Země? Čím se zabývá nebeská mechanika? Jaké jsou chystané výzkumné mise v tomto oboru? Chcete-li se něco blížeji dovědět o těchto a nejen těchto otázkách, pak si udělejte 40 minut čas a společně s námi pojďte nahlédnout na tyto vesmírné skutečnosti.

V závěru pořadu se podíváme i na tzv. konec světa v roce 2012. Je na tom něco reálného? Jak je to z Mayským kalendářem? Roztrhají slapové síly Zemi...? Jistě stojí za to vyslechnout si na toto poněkud bulvární téma světově uznávaného odborníka.

Na setkání nad Zemí i v jejím okolí se těší autor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »