Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotografická soutěž Společně se Sluncem

Fotografická soutěž Společně se Sluncem

Pozorování na Hvězdárně Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Pozorování na Hvězdárně Valašské Meziříčí
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině pořádá fotografickou soutěž s názvem SPOLEČNĚ SE SLUNCEM, která je určena zájemcům ve věku od 12 let a je rozdělena do dvou věkových kategorií: 12 až 18 let a 19 let a více. Soutěž je tematicky zaměřena na digitální fotografie Slunce a projevů jeho aktivity, ale i na snímky optických jevů na obloze způsobených slunečním zářením či dokumentární snímky z pozorování Slunce a podobně.

Pro obě věkové kategorie jsou vyhlášena dvě soutěžní témata:

(A) Odborný a technický snímek Slunce, projevů jeho aktivity, zajímavých úkazů a jevů

  • celkové či detailní snímky (či série snímků) Slunce
  • snímky projevů sluneční aktivity (například snímky slunečních skvrn, erupcí, filamentů, protuberancí aj. v různých vlnových délkách)
  • snímky jevů a úkazů

(B) Společně se Sluncem – variace na téma Slunce

  • Červánky Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
    Červánky
    Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
    projevy slunečního záření či slunečního větru (optické jevy v atmosféře, polární záře, apod.)
  • snímky z akcí pro veřejnost či školy zaměřených na pozorování Slunce
  • záběry se vztahem k výzkumu či pozorování Slunce (observatoře, dokumentace vašeho pozorování, …)
  • snímky demonstrující metody zpracování digitálního obrazu slunečních pozorování
  • volné variace na téma Slunce bez omezení témat s motem Společně se Sluncem

Termín ukončení soutěže je stanoven na 18. listopadu 2013. V tomto období přijímáme soutěžní fotografie s dalšími potřebnými údaji na kontaktech uvedených v soutěžních podmínkách.

Dalekohled Dobson 130/650 mm Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Dalekohled Dobson 130/650 mm
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Úspěšní autoři na prvních třech místech budou odměněni drobnými věcnými cenami (publikace, paměťová média a další drobné věcné ceny). Pro absolutního vítěze je připravena hlavní cena: přenosný a skladný dalekohled Dobson 130/650 mm. Dále bude prvních 10 úspěšných soutěžících v každé kategorii a tématu osloveno s nabídkou účasti na jednodenním závěrečném soustředění účastníků fotografické soutěže, které se uskuteční v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Pokud rádi fotografujete a zajímá Vás astronomie, pak je to akce právě pro Vás. Proto neváhejte, seznamte se s propozicemi a zapojte se do soutěže.

Podrobnější informace o projektu Se Sluncem společně najdete na internetových stránkách http://www.astrovm.cz/, konkrétně v rubrice Projekty. Veškeré informace o fotografické soutěži jsou k dispozici na adrese http://www.pozorovanislunce.eu/.

Fond Mikroprojektů OP SR-ČR Autor: Fond Mikroprojektů OP SR-ČR
Fond Mikroprojektů OP SR-ČR
Autor: Fond Mikroprojektů OP SR-ČR
Projekt Se Sluncem společně je spolufinancován Evropskou unií z Operačního programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007-2013, z prostředků Fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »