Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotogalerie: Zimní kometa Catalina

Fotogalerie: Zimní kometa Catalina

Kometa Catalina a Arcturus na Silvestra.
Autor: Miloslav Druckmüller

Poslední roky je, zdá se, už pomalu tradicí, že v období okolo Vánoc oblohu okoření nějaká jasnější kometa. Ani přelom roku loňského s letošním není výjimkou, a tak se opět můžeme kochat jednou vlasaticí. Tou je nyní kometa C/2013 US10 (Catalina), která se blíží k maximu své jasnosti a pro svou polohu na obloze ve Velkém voze v období krátce po novu není snad jednoduššich podmínek k jejímu nalezení. Ačkoliv je kometa stále spíše objektem pro malé dalekohledy, určitě si svou pozornost právem získala. A to zejména mezi nadšenými astrofotografy. Ve čtenářské galerii se již nahromadilo několik velmi zdařilých fotografických úlovku, které vám tímto představujeme a jejich autorům za ne děkujeme. A těšíme se na další!

Mapka pro vyhledání komety Catalina v lednu 2016. Autor: Sky and Telescope.
Mapka pro vyhledání komety Catalina v lednu 2016.
Autor: Sky and Telescope.
Neboť se Měsíc ocitá v novu v neděli 10. ledna 2016 časně ráno, nabízí se výhled ke kometě právě v následujících dnech prakticky ideální. Pochopitelně je třeba vydat se za město, nejlépe vysoko do hor s čistým vzduchem a dobrým výhledem k severovýchodnímu obzoru. Kometa nyní pozvolna přelétá ze souhvězdí Pastýře do Honicích psů a 14. ledna se plynule přesune do Velké medvědice, kde proletí poměrně blízko zadních hvez oje "Velkého vozu". Při pohledu malý dalekohledem (myslivecký triedr postačí) spatříme kometu jako mlhavý obláček, který se na tmavém nebi už v takovém přístroji bude pyšnit náznakem dvojice ohonů. Na fotogorafii se pak krásně projeví zelenavé zabarvení její hlavy a ohony pochopitelně vyniknou lépe. Kometu hledejte nejlépe v druhé polovině noci, ačkoliv je díky své poloze pomalu cirkumpolární (viditelná celou noc). V ranních hodinách se totiž dostává velmi vysoko nad obzor, prakticky do nadhlavníku.

Navíc zhruba do 22. ledna, kdy bude kometa nejsnáze nalezitelná, bude právě v ranních hodinách výhled stále nerušený svitem Měsíce, který se 24. ledna octne v úplňku. A protože v té době kometa již poletí vysoko u severního nebeského pólu, bude si stačit počkat, až se Měsíc "přehoupne" po úplňku do druhé poloviny noci, a pozorovat ji prozměnu už večer. To už bude ale - byť jen pozvolna - pomalu slábnout. Mimochodem, s jistotou ani Vánoce za dva roky, v prosinci 2018, nebudou bez kometarního "dárku". Můžeme těšit na další relativně výraznou vlasatici - kometu 46P/Wirtanen. Doufejme ale, že i tuto dvouletou "mezeru" mezitím zaplní i nějaké další zajímavé kometarní překvapení. No a do té doby si vychutnávejte právě kometu Catalina.

Své fotografické úlovky můžete do galerie zasílat přes formulář. Zdařilé záběry rovněž nezapomeňte zaslat do České astrofotografie měsíce.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Článek o kometě Catalina z prosince 2015

Náhled Kategorie Místo pořízení Datum Autor


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »