Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Astrofotografická soutěž FotoŠkoda a ZEISS

Astrofotografická soutěž FotoŠkoda a ZEISS

Dalekohledy na La Silla
Autor: Zdeněk Bardon

Zajímají Vás hvězdy svítící na nebi? Fotografujete rádi noční oblohu? Zúčastněte se soutěže prostřednictvím INSTAGRAMU, a to v termínu od 1. 3. 2020 do 31. 3. 2020.

Jako inspirace, pobídka i prostor k astrofotografickému klání je tu soutěž Česká astrofotografie měsíce (ČAM), která tento rok oslaví své patnácté narozeniny. Už několik týdnů můžeme k našim stávajícím partnerům připočíst další legendární firmy a média. Populární a velmi známé fotografické centrum FotoŠkoda není jistě nutné představovat. Další legendou, která před více než šedesáti lety postavila největší český dvoumetrový Perkův dalekohled a kterou astronomický svět zná již více než století, je společnost ZEISS.

Nyní tyto společnosti společně připravily novou fotografickou soutěž o ceny. Jak jinak, jde o fotografii noční oblohy. Partnery jsou samozřejmě Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a již zmíněná soutěž Česká astrofotografie měsíce (ČAM).

Doba trvání je pouze jeden měsíc a je otevřená všem fotografům noční oblohy jak v České republice, tak i na Slovensku. Nejde pouze o super-precizní snímky hvězd, ale třeba i noční krajinu či jemně nasvětlené monumenty s noční oblohou. Hlavně jde o nápady a invenci, takže své štěstí bez obav můžou vyzkoušet i začátečníci. Stačí včas poslat svůj snímek do soutěže.

Co bude sladkou odměnou? Dostat svůj vlastní snímek na portály FotoŠkoda a ZEISS se nestává každý den, to však není vše. Vítěz dostane i slíbenou cenu. Firma ZEISS věnuje podepsanou knihu „Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA”, která se stala sběratelskou raritou a už ji nelze nikde koupit. K tomu čistící sada ZEISS a poukazy na tisk od FotoŠkoda.

Více informací o soutěži a pravidla naleznete na portálu FotoŠkoda:

Hodně štěstí a jasné nebe!

 




O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Mezinárodní astronomická unie (čestný člen), Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: Fotosoutěž


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »