Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záznam online přenosu přistání Sojuzu TMA-13
Vít Straka Vytisknout článek

Záznam online přenosu přistání Sojuzu TMA-13

Zajišťování kabiny Sojuzu po přistání
Zajišťování kabiny Sojuzu po přistání
Začínáme v 8:00, v 8:24 proběhne zážeh, jež Sojuz zpomalí a navede do atmosféry, přistání ve středním Kazachstánu je pak naplánováno na 9:16. Tato stránka se neaktualizuje sama, dělejte to prosím průběžně vy.

Doporučené odkazy:

Fincke a Lončakov po výstupu z lodi
Fincke a Lončakov po výstupu z lodi
9:29:Dnes ve 14 hodin bude NASA TV vysílat záznamy výstupu posádky ze Sojuzu a aktivit v místě přistání, ve 21 hodin pak rozhovor s Mikem Finckem a záznamy uvítání posádky ve Hvězdném městečku. Děkujeme za pozornost.





Ruské řídící středisko po přistání Sojuzu
Ruské řídící středisko po přistání Sojuzu
9:22:Takže máme za sebou další úspěšné přistání kosmické lodi Sojuz, přistání bylo hladké, modul dosedl do stepí Kazachstánu ve správné poloze. Posádka za asistence posádek helikoptér vystoupí z kabiny a bude usazena do sklápěcích křesel, aby se začala readaptovat na zemskou gravitaci. Dnes k večeru by měla dorazit zpět do Hvězdného městečka.

9:16:Touchdown! Sojuz TMA-13 s posádkou Expedice 18 a turistou Simonyiem je doma

9:16:30 sekund do přistání, Sojuz spatřen z místa předpokládaného dopadu.

9:15:Výška 500 m nad povrchem Země.

9:12:Čas přistání upřesněn na 9:16:29 SELČ.

Sojuz TMA-13 se snáší na padáku do stepi
Sojuz TMA-13 se snáší na padáku do stepi
9:09:Kromě padáků se o zbrždění kabiny stará také 6 motorů na tuhá paliva, které jsou zažehnuty jen několik sekund před přistáním, umožní modulu dosednout rychlostí asi 1,5 m/s.

9:06:Vše vypadá dobře, Sojuz je očekáván v místě přistání helikoptérami s lékaři a astronauty.

9:02:V těchto chvílích je vysílán příkaz k otevření padáků. Nejprve dva menší rozevřou stabilizační padák, ten je pár minut před přistáním odhozen a nahradí ho hlavní padák, jež loď zpomalí na 7 m/s.

8:56:Sojuz vstoupil do atmosféry, vše vypadá dobře.

8:53:Návratový modul se nyní oddělil od zbytku lodi. Orbitální modul jakožto i servisní sekce shoří v atmosféře, jediná část Sojuzu, která návrat (snad) přežije bude návratový modul s kosmonauty.

8:44:Loď klesá do atmosféry, v místě přistání i na možných destinacích, kam by loď dopadla v případě balistického sestupu ji už očekávají helikoptéry se specialisty a lékaři.

Řídící středisko ruských kosmických letů v Korolevu sleduje sestup Sojuzu
Řídící středisko ruských kosmických letů v Korolevu sleduje sestup Sojuzu
8:39:Poslední přistání Sojuzu sice proběhlo hladce ale předcházely mu dva nebezpečné balistické sestupy, kdy se od návratového modulu neoddělila pomocná sekce. Problém se řeší, dnes snad půjde vše bez problémů. Mike Fincke prohlásil, že "Sojuz je dobrý a spolehlivý a návrat v něm bude zajímavý a zábavný".

8:31:Do zemské atmosféry by měl Sojuz vstoupit okolo 8:52. Pár minut předtím dojde k rozdělení jeho tří modulů (návratový, orbitální sloužící ke spojení se stanicí a pomocná sekce).

8:29:Zážeh právě skončil, trval 4 minuty 21 sekund. Všechno zatím vypadá dobře.

8:24:Kosmická loď Sojuz právě zažehla hlavní motor proti směru letu, tím zpomalí, ztratí kruhovou rychlost a začne padat do atmosféry.

8:18:Sojuzu velí letový inženýr Expedice 18 Jurij Lončakov, sedící v prostředním křesle návratového modulu, po jeho levé ruce zaujal místo velitel Expedice 18 Mike Fincke a pravé křeslo obsadil dvojnásobný kosmický turista Charles Simonyi.

Šťastnou cestu a nashle zpátky na Zemi
Šťastnou cestu a nashle zpátky na Zemi
8:10:NASA TV právě reprízuje rozloučení obou posádek před uzavřením průlezů a odpojením Sojuzu od ISS. To proběhlo hladce v 5:55 ráno, o 6 minut později Sojuz provedl separační zážeh, díky němuž se vzdaluje od stanice, v 8:24 by měl 19 km od ní provést onen zážeh pro navedení do atmosféry.

8:05:Vítejte u dnešního přenosu přistání ruské lodi Sojuz s 18. základní posádkou ISS, Sojuz se právě vzdaluje od ISS a připravuje k zážehu, jež jej navede do atmosféry.




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 + NGC 4656

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 (tiež známa ako Galaxia Veľryba alebo Caldwell 32) je špirálovitá galaxia s priečkou v súhvezdí Poľovné psy vzdialená od Zeme asi 30 miliónov svetelných rokov. Mierne zdeformovaný klinovitý tvar tejto galaxie jej dáva vzhľad sleďa alebo veľryby, preto má takú prezývku. Pretože táto blízka galaxia je videná zboku zo Zeme, profesionálni astronómovia pozorujú túto galaxiu, aby lepšie pochopili plyn a hviezdy nachádzajúce sa mimo roviny galaxie. NGC 4631 obsahuje centrálné vzplanutie hviezd, čo je oblasť intenzívnej tvorby hviezd. Silná tvorba hviezd je zrejmá z emisie ionizovaného vodíka a medzihviezdneho prachu zohrievaného hviezdami vytvorenými pri výbuchu hviezd. Najhmotnejšie hviezdy, ktoré vznikajú v oblastiach tvorby hviezd, spaľujú plynný vodík fúziou iba na krátky čas, po ktorom explodujú ako supernovy. V strede NGC 4631 explodovalo toľko supernov, že vyfukujú plyn z roviny galaxie. Tento supervietor je možné vidieť v röntgenových lúčoch a pri emisii spektrálnych čiar. Plyn z tohto supervetra vytvoril obrovskú difúznu korónu horúceho plynu emitujúceho röntgenové žiarenie okolo celej galaxie. NGC 4631 má blízku sprievodnú trpasličiu eliptickú galaxiu NGC 4627. NGC 4627 a NGC 4631 boli spolu uvedené v Atlase zvláštnych galaxií ako príklad „dvojitej galaxie“ alebo páru galaxií. NGC 4631 a NGC 4627 sú súčasťou skupiny NGC 4631, skupiny galaxií, ktorá zahŕňa aj interagujúce galaxie NGC 4656 a NGC 4657. Presná identifikácia skupín je však problematická, pretože táto galaxia a ďalšie ležia v časti oblohy, ktorá je pomerne preplnená. Odhady počtu galaxií v tejto skupine sa pohybujú od 5 do 27 a všetky štúdie identifikujú veľmi odlišné členské galaxie pre túto skupinu. NGC 4656/57 je veľmi zdeformovaná špirálovitá galaxia s priečkou nachádzajúca sa v lokálnom vesmíre vzdialenom 30 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Poľovné psy. Táto galaxia sa niekedy nazýva galaxia Hokejky alebo Galaxia Páčidlo. Predpokladá sa, že jeho neobvyklý tvar je spôsobený interakciou medzi NGC 4656, NGC 4631 a NGC 4627. Galaxia je členom skupiny NGC 4631. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 164x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 62x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 210 flats, master darks, master darkflats 27.4. až 16.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »