Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Společnost Virgin Galactic a kosmická turistika

Společnost Virgin Galactic a kosmická turistika

Virgin_Galactic_1.jpg
Britský magnát Richard Branson informoval o tom, že první komerční kosmonaut s ním společně poletí za hranice zemské atmosféry již za 2,5 roku. V současné době se společnost Virgin Galactic věnuje vývoji a výrobě kosmických dopravních prostředků pro suborbitální lety.

O svých plánech informoval Branson novináře na tiskové konferenci v Bombaji, kam přiletěl minulý týden při příležitosti zahájení leteckého provozu mezi Londýnem a Bombají. Od nynějška budou letadla společnosti Virgin Atlantic Airways uskutečňovat lety na nové lince třikrát týdně.

Branson se vyjádřil, že jeho cílem je udělat kosmickou turistiku bezpečnou a dostupnou lidem na celém světě. První kosmický let absolvují společně s Bransonem jeho rodiče, jeho syn a dcera. Během nejbližších 5 let se za hranice zemské atmosféry vypraví přibližně 3000 soukromých kosmonautů-turistů. Již nyní společnost Virgin Galactic registruje více než 7000 objednávek letenek do vesmíru. Cena letenky činí 200 000 amerických dolarů.

Koncem března bylo oznámeno jméno vítěze reklamní akce, organizované společnostmi Virgin Galactic a Volvo Cars. Tím šťastlivcem se stal jedenačtyřicetiletý Doug Ramsburg (Northglenn, Colorado). Suborbitální let absolvuje na jednom z dopravních prostředků společnosti Virgin Galactic v roce 2008.

Virgin_Galactic.jpg

Na realizaci projektu - výrobě strojového parku soukromých kosmických dopravních prostředků společnosti Virgin Galactic - spolupracuje firma Mojave Aerospace Ventures. Právě tato společnost podporovala americkou firmu Scaled Composites při vývoji a výrobě prvního soukromého kosmického "raketoplánu" SpaceShipOne.

Společnosti, které tvoří impérium čtyřiapadesátiletého Richarda Bransona, se zabývají různorodou činností: od železniční a letecké přepravy až po telekomunikační služby. Jako svůj hlavní zájem uvádí Branson leteckou dopravu. Společnost Virgin Galactic je připravena upevnit svoje pozice na mezinárodním trhu - v USA, Indii, Nigérii a na Bahamách. V další oblasti zájmu společnosti Virgin Galactic je kosmická turistika.

Zdroj: spacenews.ru
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »