Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  SpaceShipOne a SpaceShipTwo

SpaceShipOne a SpaceShipTwo

367.jpg
Dne 4. října 2004 raketoplán SpaceShipOne uskutečnil svůj druhý start do výšky přes 100 km nad zemským povrchem v rozpětí 5 dnů a splnil tak podmínky pro udělení Ansari X-Prize v hodnotě 10 miliónů dolarů. Jeho konstruktéři tak dokázali, že dopravit člověka za hranice zemské atmosféry, na hranici kosmického prostoru, mohou nyní i soukromé společnosti, bez finanční pomoci státu.

Nyní se chystá Burt Rutan, konstruktér raketoplánu SpaceShipOne, vystavit tento exemplář v letecko-kosmickém muzeu ve Washingtonu. Zkušenosti z jeho vývoje, zkoušek a zkušebních startů budou využity ke stavbě ještě dokonalejšího dopravního prostředku s názvem SpaceShipTwo.

Jeho návrhu, vývoji a výrobě se bude věnovat společnost Virgin Galactic, jejímž ředitelem je nadšený příznivce kosmické turistiky, britský miliardář Richard Branson. Raketoplán SpaceShipTwo bude rovněž uskutečňovat suborbitální lety do výšky přes 100 km, přičemž na jeho palubě budou místa pro 5 cestujících. SpaceShipOne mohl nést pouze 3 cestující, avšak při zkušebních startech se na jeho palubě nacházel pouze 1 pilot a zbývající požadovanou zátěž představoval náklad o hmotnosti odpovídající dalším dvěma cestujícím.

První start raketoplánu SpaceShipTwo je naplánován na rok 2007. Burt Rutan a Richard Branson by měli být členy jeho posádky při prvním komerčním startu. SpaceShipTwo můžeme při troše fantazie považovat za komerční kosmický dopravní prostředek. Jeho posádka nejen že dosáhne výšky více než 100 km nad zemským povrchem, ale přibližně po dobu 7 minut se bude nacházet v beztížném stavu (jaký působí na kosmonauty po celou dobu jejich pobytu na oběžné dráze kolem Země). Kromě toho každý cestující bude sedět u vlastního velkého průzoru, kterým bude sledovat velkolepé panoráma zemského povrchu.

Cena letenky se bude pohybovat kolem 190 000 dolarů. Pokud se kosmické turistice budou úspěšně věnovat i další soukromé společnosti (a do soutěže o získání Ansari X-Prize se jich zapojilo více než 20), potom díky konkurenci mohou ceny podstatně klesnout. Společnost Virgin Galactic plánuje stavbu 5 raketoplánů SpaceShipTwo během příštích tří let.

Zdroj: spacenews.ru
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »