Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Setkejte se s astronautem Parazynskim a mnoho dalšího!

Setkejte se s astronautem Parazynskim a mnoho dalšího!

Scott Parazynski na palubě ISS.
Autor: NASA/ISS.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku. Budete se moci setkat s americkým astronautem Scottem Parazynskim v Praze, zapojit se do několika lákavých soutěží a pochopitelně nechybí všemožné vzdělávací příležitosti.

WORKSHOP GALILEO TEACHER TRAINING PROGRAMU ESA PRO STŘEDOŠKOLSKÉ UČITELE

ESA vyhlašuje již šestý kurz vzdělávacího programu Galileo Teacher Training (GTTP) určeného pro středoškolské učitele fyziky a přírodovědných předmětů z členských a spolupracujících států ESA. Uzávěrka přihlášek je 21. září 2015 v 09:00 SELČ.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/workshop-programu-galileo-pro-ucitele

BÝVALÝ AMERICKÝ ASTRONAUT SCOTT E. PARAZYNSKI ZAVÍTÁ DO ČESKÉ REPUBLIKY

Na konci srpna přijede do České republiky americký astronaut Scott Edward Parazynski, který se zúčastnil pěti misí na palubě amerického raketoplánu a sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru. V Praze vystoupí na dvou přednáškách pro veřejnost, které se uskuteční v pondělí 24. srpna v budově Akademie věd České republiky na Národní třídě v Praze.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/americky-astronaut-v-praze

CSO NA PODZIM VYHLÁSÍ NOVOU MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ ODYSSEUS

Odysseus II je projekt, který zaštiťuje celoevropskou soutěž Odysseus, jejímž cílem je inspirovat mladé lidi k zapojení do výzkumu vesmíru. Do soutěže, která bude vyhlášena 1. září 2015, se mohou zapojit všichni žáci a studenti ve věku 7 až 22 let a jejich učitelé, kteří se zajímají o obory astronomie a kosmonautika.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/odysseus-bude-vyhlasen-v-zari-2015

PODEJTE PŘÍSPĚVEK DO NEJVĚTŠÍ KONFERENCE ESA O DÁLKOVÉM PRŮZKUMU ZEMĚ KONANÉ V PRAZE

Ve dnech 9. - 13. května 2016 v Kongresovém centru Praha proběhne ESA Living Planet Symposium zaměřené na diskusi a prezentaci posledních vědeckých výsledků a aplikací dálkového průzkumu Země v kontextu programu a družic ESA. Termín pro podání abstraktů příspěvků do programu konference je 16. října 2015.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/living-planet-symposium-2016

ZAPOJ SE DO SKUPINY SDRUŽUJÍCÍ STUDENTY A MLADÉ PROFESIONÁLY SE ZÁJMEM O KOSMONAUTIKU

Studuješ nebo jsi na začátku své kariéry a zajímáš se o kosmonautiku? Chceš více informací o tom, jak se do této oblasti aktivně zapojit? Chtěl bys poznat další mladé lidi se stejným zájmem? Pokud jsi odpověděl ano, pak je tu pro tebe skupina Czech Space Network.

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/czech-space-network-0

STUDENTSKÁ EXPEDICE MARS SE PŘEDSTAVILA NA SYMPOZIU HUMANS IN SPACE 2015 V PRAZE

Ve čtvrtek 2. července 2015 byly v rámci programu mezinárodního sympozia Humans in Space 2015 představeny v sekci Education and Outreach aktivity mezinárodní vzdělávací soutěže Expedice Mars, jejímž spoluorganizátorem je i Česká kosmická kancelář.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/expedice-mars-na-his-2015

CSO SE SVÝMI PARTNERY ZORGANIZOVALA KONFERENCI A SOUTĚŽ PRO STUDENTY A MLADÉ PROFESIONÁLY

V rámci konference Czech Space Day, jejíž první ročník se uskutečnil 3. července na půdě FEL ČVUT, diskutovali studenti a mladí profesionálové o svých aktivitách a zkušenostech v kosmonautice a měli také možnost seznámit se s aktuálními příležitostmi pro zapojení do této oblasti.

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/czech-space-daycompetition-2015

STUDENTSKÉ RAKETOVÉ A BALONOVÉ EXPERIMENTÁLNÍ STARTY REXUS/BEXUS 2016 – 2017

Švédský národní kosmický výbor a Německá kosmická agentura ve spolupráci s ESA vyhlašují další kolo výzev, pro vysokoškolské studenty k podávání návrhů na experimenty pro starty výškových sondážních raket REXUS a stratosférických experimentálních balonů BEXUS. Uzávěrka podávání návrhů je 19. října 2015.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/rexusbexus-2016-2017

FLY YOUR THESIS! 2016 - STUDENTSKÉ PARABOLICKÉ LETY SE VRACEJÍ

Po tříleté přestávce vyhlašuje Odbor vzdělávání ESA další ročník programu Fly Your Thesis!, v rámci které mohou týmy vysokoškolských studentů otestovat své vědecké a technologické projekty v mikrogravitačním prostředí během parabolického letu Zero-G. Uzávěrka přihlášek experimentů je 21. září 2015.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/fly-your-thesis-2016

ZÚČASTNĚTE SE SPACE GENERATION CONGRESS 2015 V IZRAELSKÉM JERUZALÉMĚ

Nezisková organizace Space Generation Advisory Council (SGAC), která podporuje mladé lidi se zájmem o kosmonautiku, pořádá v pořadí již 14. Space Generation Congress (SGC). Letos se bude konat v izraelském Jeruzalémě od 8. do 10. října 2015, a to již tradičně před zahájením Mezinárodního astronautického kongresu (IAC).

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/space-generation-congress-2015

DĚTSKÁ VÝTVARNÁ SOUTĚŽ S EVROPSKOU SONDOU CHEOPS

V roce 2017 bude do vesmíru vypuštěna evropská sonda CHEOPS, určená ke studiu exoplanet. Na palubě ponese i kresby 3000 evropských dětí. Pokud ti je mezi 8 a 14 lety, můžeš i Ty přidat svůj výkres do vesmírné galerie. Uzávěrka příjmu výkresů je 31. října 2015.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/detske-kresby-na-sonde-cheops

Další informace o programech pro studenty a mladé zájemce o kosmonautiku najdete na stránkách Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře
http://www.czechspace.cz/cs/prilezitosti/vzdelavani

O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách http://www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Prvního pluku 17, 180 00 Praha 8
Milan Halousek, tel.: 602 153 564, e-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz.



Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Česká kosmická kancelář, Scott Parazynski


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 + NGC 4656

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 (tiež známa ako Galaxia Veľryba alebo Caldwell 32) je špirálovitá galaxia s priečkou v súhvezdí Poľovné psy vzdialená od Zeme asi 30 miliónov svetelných rokov. Mierne zdeformovaný klinovitý tvar tejto galaxie jej dáva vzhľad sleďa alebo veľryby, preto má takú prezývku. Pretože táto blízka galaxia je videná zboku zo Zeme, profesionálni astronómovia pozorujú túto galaxiu, aby lepšie pochopili plyn a hviezdy nachádzajúce sa mimo roviny galaxie. NGC 4631 obsahuje centrálné vzplanutie hviezd, čo je oblasť intenzívnej tvorby hviezd. Silná tvorba hviezd je zrejmá z emisie ionizovaného vodíka a medzihviezdneho prachu zohrievaného hviezdami vytvorenými pri výbuchu hviezd. Najhmotnejšie hviezdy, ktoré vznikajú v oblastiach tvorby hviezd, spaľujú plynný vodík fúziou iba na krátky čas, po ktorom explodujú ako supernovy. V strede NGC 4631 explodovalo toľko supernov, že vyfukujú plyn z roviny galaxie. Tento supervietor je možné vidieť v röntgenových lúčoch a pri emisii spektrálnych čiar. Plyn z tohto supervetra vytvoril obrovskú difúznu korónu horúceho plynu emitujúceho röntgenové žiarenie okolo celej galaxie. NGC 4631 má blízku sprievodnú trpasličiu eliptickú galaxiu NGC 4627. NGC 4627 a NGC 4631 boli spolu uvedené v Atlase zvláštnych galaxií ako príklad „dvojitej galaxie“ alebo páru galaxií. NGC 4631 a NGC 4627 sú súčasťou skupiny NGC 4631, skupiny galaxií, ktorá zahŕňa aj interagujúce galaxie NGC 4656 a NGC 4657. Presná identifikácia skupín je však problematická, pretože táto galaxia a ďalšie ležia v časti oblohy, ktorá je pomerne preplnená. Odhady počtu galaxií v tejto skupine sa pohybujú od 5 do 27 a všetky štúdie identifikujú veľmi odlišné členské galaxie pre túto skupinu. NGC 4656/57 je veľmi zdeformovaná špirálovitá galaxia s priečkou nachádzajúca sa v lokálnom vesmíre vzdialenom 30 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Poľovné psy. Táto galaxia sa niekedy nazýva galaxia Hokejky alebo Galaxia Páčidlo. Predpokladá sa, že jeho neobvyklý tvar je spôsobený interakciou medzi NGC 4656, NGC 4631 a NGC 4627. Galaxia je členom skupiny NGC 4631. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 164x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 62x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 210 flats, master darks, master darkflats 27.4. až 16.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »