Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Online přenos startu raketoplánu Endeavour STS-130
Vít Straka Vytisknout článek

Online přenos startu raketoplánu Endeavour STS-130

broad.jpg
Mise STS-130 měla začít 7. února v 10:39, start byl ale zrušen kvůli nízké oblačnosti nad kosmodromem, přenos zde začal v 9:45.

10:42 Start byl odložen o necelých 24 hodin, na pondělních 10:14 SEČ, podle předpovědí je zde 60procentní šance dobrého počasí pro zítřejší start. Děkujeme za pozornost.

10:32 Start byl právě oficiálně zrušen kvůli špatnému počasí, za okamžik přineseme další informace.

10:24 Zanedlouho se musí v řídících střediscích uskutečnit hlasování, zda povolit start. Podle aktuálního počasí bude start zřejmě o 24 hodin odložen.

10:18 Stav příprav: žádné technické problémy, počasí je ale mimo limity.

10:14 Raketoplán Endeavour bude celkem 9 dní připojený k ISS a jeho posádka bude spolupracovat s posádkou stanice, kterou nyní tvoří Jeff Williams, Timothy Creamer (oba USA), Maxim Surajev, Oleg Kotov (oba Rusko) a Soichi Noguchi (Japonsko). I posádka stanice bude dnes start sledovat živě (pokud se uskuteční).

Velitel posádky Zamka se usazuje do křesla na letové palubě
Velitel posádky Zamka se usazuje do křesla na letové palubě
10:02 Posádka je usazena v křeslech kokpitu raketoplánu, technici už opustili rampu. Oficiální odpočet je pozastaven v čase T-9 minut, tato přestávka dává letovým kontrolorům čas, aby řádně zhodnotili situaci.

9:58 Počasí je rozhodujícím faktorem z toho důvodu, že čas startu je pevně daný. Raketoplán má každý den pouze 10minutové startovací okno, kdy zemská rotace dostane startovací rampu do roviny dráhy ISS, jindy start uskutečnit nelze, nebylo by možné setkání letounu se stanicí. Takže počasí musí v těchto 10 minutách splňovat limity, což se zatím jeví nepravděpodobné.

9:49 Přípravy jdou hladce, bez technických problémů. Jediným možným problémem je počasí, přes Kennedyho kosmické středisko se přesunuje pás nízké oblačnosti, šance dobrých podmínek je pouze 30 procent.

9:45 Hezké nedělní dopoledne a vítejte u našeho přenosu startu raketoplánu Endeavour. Ten zůstává v plánu v 10:39 SEČ a podle letového řádu těchto strojů půjde o poslední noční start, takže si tuto podívanou nenechte ujít.

Doporučené odkazy:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »