Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Mars Global Surveyor dokáže vyfotografovat Spirit

Mars Global Surveyor dokáže vyfotografovat Spirit

spirit-lander.jpg
Mars Global Surveyor vstupuje tento týden už do třetí fáze své prodloužené, sedm roků trvající mise na oběžné dráze okolo rudé planety. Za tu dobu pořídila sonda více než 170.000 snímků povrchu a ukazuje se, že je schopna pořídit mnohé další, ještě mnohem lepší než byly ty předchozí. Za posledního jeden a půl roku, totiž rozvinuly týmy obsluhující kameru sondy nové snímací techniky, prostřednictvím kterých lze získat obrazy až o trojnásobně vyšším rozlišení než na které byla kamera původně navržena. V některých případech tak je možné pořídit opravdu velkolepé záběry. Jedním z takových případů jsou snímky označené jako MOC2 - 862b, snímky na kterých je vidět sonda Spirit na povrchu Marsu. Stalo se tak 85 marsovského dne práce Spiritu v kráteru Gusev.

Normálně by rozlišení kamery (MOC) dosahovalo jen asi 1,4 až 1,5 metru na pixel. To znamená, že nejmenší dobře viditelné detaily na povrchu musí mít téměř 5 metrů v průměru. Nová technika, pojmenovaná cPROTO, ale dovolí získat detaily s rozlišením lepším než 1 metr na pixel. Typicky je to asi 1,5 m ve směru východ - západ a asi 50 centimetrů ve směru sever - jih. Snímky také mají zlepšený odstup signálu od šumu a tak obrazy pořízené technikou cPROTO dovolí pozorovat na povrchu předměty menší než 1,5 metru. Tím už může být například i rover Spirit a dráha kterou ujel po povrchu planety.

Snímky povrchu pořizuje Mars Global Surveyor úzko úhlovou kamerou (MOC), která sestává z jednoho řádku snímače o 2048 obrazových bodech. Pohyb sondy obíhající nad povrchem Marsu pak dovolí i tomuto "jednoduchému" provedení detektorů zaznamenat kompletní snímek povrchu, podobně jako je tomu např. u stolního scanneru. Protože oběžná dráha sondy je téměř kruhová, každý z 2048 pixelů odpovídá čtverci asi 1,5 x 1,5 metru. Toto rozlišení pak je často uváděno jako maximální rozlišení kamery MOC.

Řídícímu týmu se však podařilo pomocí úpravy pohybu základny, na které je kamera umístěna dosáhnout toho, že snímač nesnímá jen povrch přímo pod sebou, ale nahlédne napřed jakoby dopředu ve směru letu a pak se vrací zpět. Takto lze snímat jedno místo povrchu až 6x déle. Zvýší to výrazně odstup signálu od šumu i rozlišení obrazu. Pomocí tohoto postupu se kvalita obrazu zvýší nejméně o 40% a rozlišení ve směru letu vzroste asi 3x, na hodnotu okolo 50 cm/pixel. Postup se to zdá být jednoduchý, ale ve skutečnosti tomu tak není. Sonda totiž musí na oběžné dráze manévrovat nejen kvůli snímání povrchu pod sebou, ale i vůči Slunci pro nastavení solárních panelů. Systémem cPROTO tedy lze pořídit jen malé detaily povrchu o rozměru asi 3 x 4 km. Ty jsou navíc závislé také na směru a intenzitě osvětlení a celkovém stavu atmosféry. Nelze je proto pořizovat kdykoliv a kdekoliv. Například pořídit snímek Spiritu na povrchu Marsu se v dubnu tohoto roku dvakrát nepodařilo, pak se v červnu podařilo pořídit použitelný snímek, ale druhý pokus o totéž opět nevyšel.

Uveřejněný snímek byl pořízen 85 den pobytu sondy na Marsu (85 SOL). Je široký 3 kilometry a je umístěn na souřadnicích 14.8°S, 184.6°W. Terén je osvětlen Sluncem z leva a shora. Díky šikmému osvětlení jsou stopy pohybu sondy od místa přistání ke kráteru Bonneville tmavší než okolní povrch. Tento i další snímky v plném rozlišení 1 m/pixel příp. 0,5m/pixel lze získat na Malin Space Science Systems.

Podle: SpaceRef.com
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »