Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Co nového okolo Phoenixe
Vít Straka Vytisknout článek

Co nového okolo Phoenixe

Pohled z Phoenixe
Pohled z Phoenixe
Životnost sondy byla původně stanovena na pouhé 3 měsíce. Teď už na Marsu funguje bezmála 130 dní a neustále nás má čím překvapit. Její největší úspěch se jí bezpochyby podařil koncem července, kdy definitivně dokázala existenci vody na Marsu. A teď zase přišla s padajícím sněhem a důkazem, že se minerály v minulosti dostaly do kontaktu s tekutou vodou.

Laserový přístroj určený ke zkoumání vlivů atmosféry Marsu na jeho povrch zaregistroval asi 4 km nad sondou sníh, snášející se z mraků. Bohužel se rozpouští ještě předtím, než dopadne na povrch. Vědci nešetřili uznáním. Něco takového na Marsu ještě neviděli, nyní hledají stopy, jestli sníh přece jen nepadá až na povrch planety.

Dalším bezesporu velkým úspěchem v poslední době bylo podání důkazu, že minerály, které zkoumala, kdysi přišly do kontaktu s kapalnou vodou. Byl v nich totiž zásluhou přístrojů TEGA a MECA nalezen uhličitan vápenatý a možná také částečky jílu. Většina uhličitanů a jíl se na Zemi tvoří pouze za přítomnosti kapalné vody. Připomínám, že v přístroji TEGA jsou vzorky rozpáleny až na 1000°C a unikající plyny jsou analyzovány. Při analýze vzorků byl identifikován oxid uhličitý. Teplota v TEGA byla navíc porovnána se známou teplotou, při které se rozkládá uhličitan vápenatý a uvolňuje se oxid uhličitý. Přístroj MECA provádí tzv. mokrou analýzu. Ze Země si s sebou Phoenix přivezl půl kilogramu ledu, který rozpouští na vodu a s tou smíchává vzorky. Při analýze hornin byl pozorován srážecí efekt charakteristický pro uhličitan vápenatý.

Phoenix na Marsu tráví svůj pátý měsíc. Jeho fungování po přistání bylo plánováno pouze na 3 měsíce z toho důvodu, že po tu dobu v této polární oblasti planety vůbec nezapadalo Slunce. Nyní už Phoenix prožívá více než 4hodinové noci, kdy je Slunce pod obzorem, tím pádem jeho solární baterie dodávají čím dál méně energie. Na konci října už jí bude tak málo, že sonda nebude moci používat robotickou paži s lopatkou na sběr vzorků a činnost ukončí pravděpodobně na konci roku. Předtím než k tomu dojde, vědci chtějí aktivovat mikrofon sondy, aby spojení s ní nebylo přerušeno úplně.

Zdroje:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Teleplus 2x teleconverter, Canon 60D, Baader photographic solar foil + Baader Semi-APO filter, myFP2Pro focuser Software: PIPP, Autostakkert (5%), Registax, Adobe photoshop 409x 1/8000 ISO160 26.5.2024

Další informace »