Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  4. vesmírný týden 2015

4. vesmírný týden 2015

Mapa oblohy 21. ledna 2015 v 18:00 SEČ. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Mapa oblohy 21. ledna 2015 v 18:00 SEČ. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Přehled událostí na obloze od 19. 1. do 25. 1. 2015

Měsíc je kolem novu. Se soumrakem jsou nízko na jihozápadě Venuše a slabý Merkur, kousek výše je večer také planeta Mars. Po osmé už můžeme vyhlížet také Jupiter. Ráno je vidět Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Pozorujeme okem viditelnou večerní kometu Lovejoy.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 21. ledna v 18:00 SEČ.

Obloha:

Měsíc bude v novu v úterý 20. ledna. Srpek Měsíce se dostane na večerní oblohu již od středečního večera, kdy bude dva stupně od Merkuru. Ve čtvrtek večer už bude asi deset stupňů nad Venuší.

Jupiter trojitý úkaz 24. 1. 2015, data Guide Autor: Martin Gembec
Jupiter trojitý úkaz 24. 1. 2015, data Guide
Autor: Martin Gembec
Planety:
Venuše (-4 mag) a Merkur (cca 0 mag) jsou nyní dvěma jasnými objekty večerní soumrakové oblohy. Vyhledávat tuto dvojici můžeme pomocí triedru cca od 17:30. Je třeba mít dokonalý výhled až k jihozápadnímu obzoru. Mars (1,2 mag) se nachází večer kolem 18. hodiny asi 15° nad jihozápadem.
Jupiter (-2,5 mag) je slušně vidět už před devátou večer. Níže jsou úkazy GRS a měsíčků. Upozorňujeme na trojitý úkaz měsíčků, který nastane 24. ledna, bohužel Jupiter bude nízko a bude už denní světlo. Viz obrázek vlevo.
Ráno můžeme pozorovat také Saturn (0,5 mag). V 6:30 je 15° nad jihovýchodem.

 

Přechody GRS   Úkazy měsíců
19. 1. 22:30   20. 1. Europa přechod stínu končí 21:03
Europa přechod měsíce končí 21:53
22. 1. 19:55   22. 1. Ganymed zákryt končí 21:23
24. 1. 21:35   26. 1. Io přechod stínu 0:03-2:20
Io přechod měsíc 0:20-2:37
Časy jsou v SEČ.

Aktivita Slunce je nízká, což je zapříčiněno především absencí aktivních oblastí s většími skvrnami. Vývoj skvrn můžeme sledovat na aktuálním snímku SDO.

C/2014 Q2 Lovejoy mapa na leden 2015 Autor: Aleš Majer
C/2014 Q2 Lovejoy mapa na leden 2015
Autor: Aleš Majer
Kometa Q2 Lovejoy je na tmavé obloze skvěle viditelná a ve větším triedru ji doprovází asi dva stupně dlouhý ohon a hlava komety má velikost skoro jako Měsíc v úplňku (konkrétně 25'). Mnohem horší je to s její viditelností na příměstské obloze, kde je problém ohon spatřit. Fotograficky se dá ohon komety vysledovat do vzdálenosti 15 a možná až 20 stupňů, jak ukazuje např. fotografie Alana Dyera. Doporučujeme vám jako obvykle čtenářskou galerii našeho webu. Podrobnější vyhledávací mapa k tisku je k dispozici na zadní straně mapy oblohy na leden 2015 (viz. obrázek napravo).

Časově až do dalšího týdne spadá průlet zajímavé blízkozemní planetky kolem naší planety, ale raději na ni upozorníme už nyní. Jedná se o asteroid 2004 BL86 patří mezi ty větší (680 m) a proletí jen třikrát dál, než je vzdálenost k Měsíci. Na obloze bude tedy viditelný i amatérsky a můžete se na jeho pozorování připravit. V noci z 26. na 27. bude jasnější než 10 mag a poletí celkem výhodně vysoko na obloze v souhvězdích jako je Hydra a Rak.

Kosmonautika:

  • Minulý týden jsme zažili dvě události týkající se průzkumu sluneční soustavy. Před deseti lety totiž přistálo pouzdro Huygens na povchu Saturnova měsíce Titan. Druhá zpráva se týká fotografií přistávacího modulu Beagle-2, který se v roce 2003 po přistání už neozval. Zdá se, že důvodem je nerozbalení všech částí sondy a anténa zůstala zakryta.
     
  • A jak že dopadlo přistání prvního stupně rakety Falcon 9 v 1.1? To ukazuje odkazované video. Raketa měla problém se stabilizací, takže plošinu trefila našikmo.
     

Výročí:

  • 23. ledna 1840 (175 let) se narodil fyzik a inovátor v oboru optiky Ernst Abbe. Pravděpodobně se vám vybaví Abbeho okulár nebo Abbeho apochromát. Právě konstrukce apochromátu, který ještě lépe eliminuje barevnou vadu objektivu, jej proslavila nejvíce a to nejdříve u objektivů mikroskopu. Samozřejmě si jej všiml Carl Zeiss z Jeny a tak pomohl zdokonalit vývoj optiky, do té doby odkázané na metodu pokus, omyl. Bývá uváděn také jako inovátor kratší osmihodinové pracovní doby.
     
  • 24. ledna 1990 (10 let) odstartovala japonská sonda Hiten, známá i jako MUSES-C. Byla to první japonská sonda určená k průzkumu Měsíce a v té době první od Luny 24 (1976). Zároveň to byla první sonda vypuštěná někým jiným než SSSR nebo USA. Sonda nesla jen přístroj na hledání množství prachových částic, především v Lagrangeových bodech L4 a L5, ale žádné zvýšené množství nenalezla. Zajímavé byly spíše její orbitální manévry.
     

Výhled na příští týden:

  • dorůstající Měsíc k úplňku
  • blízkozemní planetka 2004 BL86
  • Výročí: Luboš Kohoutek
  • Výročí: Philibert Jacques Melotte

Mapa oblohy s úkazy v lednu ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden, Hiten


31. vesmírný týden 2024

31. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 7. do 4. 8. 2024. Měsíc na ranní obloze potkává ve fázi srpku planety a ubývá k novu. Večer je extrémně nízko Merkur a Venuše, od půlnoci už je vidět Saturn, ráno nejlépe Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je stále poměrně vysoká a nastala velmi silná erupce na odvrácené polokouli. Začínají létat Perseidy. Centrální stupeň druhého exempláře obří rakety SLS už je na Floridě. Raketa Falcon 9 je zpět ve službě. Mars opět poodhalil velmi zajímavé kameny, jaké jsme dosud neviděli. Před 15 lety se k Merkuru vydala sonda MESSENGER, která konečně pomohla zmapovat podrobně téměř celý povrch planety. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce H alfa Jindřichův Hradec

Další informace »