Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  WISE: tisíce nových hvězd, žádná planeta X

WISE: tisíce nových hvězd, žádná planeta X

Nejblížší hvězdy v okolí Slunce Autor: DSS/NASA/JPL-Caltech
Nejblížší hvězdy v okolí Slunce
Autor: DSS/NASA/JPL-Caltech
I přes pozorování stovek miliónů objektů napříč oblohou neobjevila družice NASA s názvem Wide-Field Infrared Survey Explorer (WISE) žádný důkaz existence hypotetického nebeského tělesa ve Sluneční soustavě běžně označovaného jako „Planeta X“.

Astronomové dříve uvažovali o existenci tohoto velkého, avšak doposud nespatřeného nebeského tělesa, o kterém se předpokládalo, že se nachází někde za drahou Pluta. Těleso získalo i jiné přezdívky, například „Tyche“ či „Nemesis“ (druhá přezdívka se vztahuje na malou vzdálenou hvězdu jako průvodce Slunce).

Nedávná studie, která se věnovala prohlídce dat z družice WISE pokrývajících celou oblohu v oboru infračerveného záření, vede k závěru, že žádné těleso velikosti Saturnu či větší neexistuje do vzdálenosti 10 000 astronomických jednotek (AU). Žádné těleso větší než planeta Jupiter neexistuje do vzdálenosti 26 000 AU od Slunce. Jedna astronomická jednotka odpovídá přibližně vzdálenosti Země od Slunce, což je zhruba 150 miliónů kilometrů. Pluto obíhá v průměrné vzdálenosti 40 AU od Slunce.

Možnosti družice WISE objevit vzdálená tělesa Autor: Penn State University
Možnosti družice WISE objevit vzdálená tělesa
Autor: Penn State University
„Vnější oblasti Sluneční soustavy velmi pravděpodobně neobsahují plynnou obří planetu nebo malou hvězdu jako průvodce Slunce,“ říká Kevin Luhman (Center for Exoplanets and Habitable Worlds at Penn State University, University Park), autor článku v časopise Astrophysical Journal, který popisuje závěry nové studie.

Avšak prohledávání katalogu s daty z družice WISE ještě není zcela u konce. Další studium odhalilo několik tisíc nových obyvatel v kosmickém okolí Slunce. Jedná se o hvězdy a chladnější tělesa označovaná termínem hnědí trpaslíci.

„Nové sousední hvězdné systémy, které se skrývaly v rovině našeho pohledu, byly objeveny na základě studia dat družice WISE,“ říká Ned Wright (University of California, Los Angeles), hlavní vědecký pracovník mise. Druhá studie dat získaných družicí WISE, která se zaměřila na objekty za hranicemi Sluneční soustavy, vedla k objevu 3 525 hvězd a hnědých trpaslíků do vzdálenosti 500 světelných roků od Slunce.

Výzkum pomocí družice WISE probíhal od roku 2010 (start 14. 12. 2009) do začátku roku 2011, přičemž byly vykonány dvě kompletní přehlídky oblohy, které od sebe odděloval šestiměsíční časový interval. Během průzkumu bylo pozorováno téměř 750 miliónů planetek, hvězd a galaxií. V listopadu 2013 NASA uvolnila data z programu All-WISE, která umožnila astronomům porovnat obě přehlídky oblohy a pátrat po pohybujících se objektech.

Prohledávání katalogu WISE za účelem pátrání po pohybujících se objektech vedlo k objevu několika blízkých hvězd. Objev zahrnuje mimo jiné binární soustavu hnědých trpaslíků v souhvězdí Pravítka, která je od Země vzdálena 6,5 světelného roku. Tento hvězdný systém obdržel pojmenování WISE J104915.57-531906 (jedná se o třetí nejbližší hvězdný systém vzhledem ke Slunci).

Zdroj: phys.org.news
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Triplet v Levovi

skupina galaxií

Další informace »