Na obloze se nafoukla kometa
Astronomové mají nyní možnost pozorovat malé kometární deja-vu. Na obloze došlo k výraznému outburstu u komety C/2012 X1 LINEAR. Ta se nyní nachází v souhvězdí Vlasů Bereniky a z nevýrazného objektu skokově zjasnila na téměř 8. magnitudu. Okolo komety se pozorovatelně rozpíná mlhavá obálka dávající kometě vzhled malé perly. Celý případ je velmi podobný „megaoutburstu“ u komety 17P Holmes v říjnu roku 2007.
Kometa C/2012 X1 (LINEAR) byla objevena slavnou prohlídkou oblohy 8. prosince 2012 jako slabý objekt 19,4 mag. Dle aktuální dráhy projde 21. února projde necelých 1,6 AU od Slunce. Nejedná se o novou kometu, u Slunce dříve už určitě několikrát byla, pohybuje se po silně eliptické dráze s periodou 1913 let. Když se ji snažil nalézt astronom Hidetaka Sato po konjunkci se Sluncem, čekalo na něj velké překvapení. Místo slabé komety s jasností 14 mag nalezl pro dalekohled velice jasný objekt 8,5 mag vzhledem podobný kometě 17P/Holmes po jejím megaburstu.
Periodické komety jsou svými nečekanými zjasněními dobře známé. Zdá se, že se něco podobného stalo i této kometě s poměrně dlouhou periodou. Vzhled její komy připomíná ranné fáze výbuchu 17P/Holmes a P/2010 V1 (Ikeya-Murakami), která díky němu byla objevena. Výbuch komety LINEAR je slabší než komety Holmes. V případě komety LINEAR se o „megaburst“ jednat nebude. Absolutní jasnost komety po výbuchu je téměř 100× menší než u výbuchu komety Holmes. Je ovšem možné, že výbuch byl předzvěstí probuzení větší aktivity této komety.
Kometa by mohla ještě překvapit, dle původních odhadů měla být v maximu jasná 12 mag. Již nyní je ovšem výrazně jasnější. Pokud se ovšem oblak prachu po výbuchu rozptýlí a kometa nenastartuje pokračující aktivitu, může opět výrazně zeslábnout. Outburst se ovšem může opakovat. Sledovat ji budeme moci na ranní obloze nepřetržitě až do dubna příštího roku.
Převzato: Společnost pro meziplanetární hmotu ČAS.
Související a doporučujeme:
[1] Galerie komet na Spaceweather.com
[2] Informace o kometě v databázi Seiichi Yoshidy