Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kometa PanSTARRS šlápla na brzdu

Kometa PanSTARRS šlápla na brzdu

Snímek komety PanSTARRS z 9. ledna 2013. Autor: John Drummond.
Snímek komety PanSTARRS z 9. ledna 2013.
Autor: John Drummond.
Jasnost dlouho očekávané komety C/2011 L4 (PanSTARRS), která má potenciál stát se jasnou kometou letošního roku, se začíná odchylovat od původních předpovědí. Bohužel pro nás je to odchylka špatným směrem. Aktuální předpověď jasnosti odpovídá pesimističtějšímu odhadu zveřejněném v našich předchozích článcích. Momentálně je viditelná pouze z jižní polokoule, můžeme proto pouze napjatě očekávat další zprávy o vývoji její jasnosti.

Kometa by v maximu, kdy bude nepozorovatelná u Slunce, měla dosáhnout jasnosti jen 1. až 3. mag. Od nás bude pozorovatelná několik dní po maximu jasnosti. Stále to znamená, že bude viditelná pouhým okem, nebude to ale tak výrazný objekt, jako se původně očekávalo.

Původní dráha komety C/2011 L4 (PanSTARRS) ukazuje, že se jedná o tzv. dynamicky novou kometu z Oortova oblaku. Tyto komety mají nepříjemnou vlastnost, že se ve větších dálkách od Slunce jeví aktivnější. Způsobuje to netknutost jader těchto komet Sluncem. Jádra těchto komet obsahují výrazný podíl zmrzlých těkavých plynů (CO, CO2, metan a další), tyto plyny se odpařují i za nízkých teplot ve velkých vzdálenostech. Pro aktivitu jádra blízko Slunce (vzdálenost 2 AU a méně) je ovšem nejdůležitější podíl zmrzlého vodního ledu. Pro přesnou předpověď jasnosti komety v maximu tedy bylo nutné počkat do loňského prosince, kdy se ukáže, jak moc kometa zpomalí tempo zjasňování.

První údaje o jasnosti z jižní oblohy ukazují, že k očekávanému zpomalení skutečně došlo. Ztráta "dechu" komety dokonce předčila očekávání a tak se současné odhady největší jasnosti komety pohybují v rozmezí 1 - 3 magnitudy. Kometa na naší obloze v březnu vyjde viditelná pouhým okem. Nebude se pravděpodobně jednat o tak výrazný objekt, jak se původně očekávalo. Viditelná by měla být zhruba od 15. března večer s jasností nejvýše 2 mag těsně nad obzorem a následně začne rychle slábnout. Koncem března, kdy se podmínky viditelnosti výrazně zlepší, bude její jasnost už mezi 3 - 4 mag (tedy slabší než. např. hvězdy souhvězdí Kasiopeja). Začátkem dubna by se měla z dosahu pouhého oka vytratit úplně.

Mapky pro vyhledání komety na obloze:
Večerní viditelnost komety na jaře 2013
Ranní viditelnost komety na jaře 2013

Převzato: www.kommet.cz (web SMPH)

Související: Komety roku 2013




O autorovi

Jakub Černý

Jakub Černý

Jakub Černý (* 25. června 1982, Praha, Česká republika) je amatérský astronom, který se věnuje především pozorování komet (druhotně i meteorů). Je správcem novinkového serveru o viditelných kometách www.kommet.cz a jako člen Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu se věnuje právě začínajícím "kometářům". V případě viditelnosti zajímavé komety koordinuje mimořádnou pozorovací kampaň, která se zaměřuje na vizuální i CCD hlídku očekávaného objektu.

Štítky: Kometa století, Kometa PanSTARRS, Kometa 


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Teleplus 2x teleconverter, Canon 60D, Baader photographic solar foil + Baader Semi-APO filter, myFP2Pro focuser Software: PIPP, Autostakkert (5%), Registax, Adobe photoshop 409x 1/8000 ISO160 26.5.2024

Další informace »