Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Venuše a Regulus na ranní obloze

Venuše a Regulus na ranní obloze

Venuše u Regula na začátku října 2012 - ikonka. Data: Stellarium
Venuše u Regula na začátku října 2012 - ikonka. Data: Stellarium
Možná to zažíváte právě v těchto dnech. Vstáváte, venku lehce svítá. Nad jihem poblikává jasná hvězda Sirius. Zima na krku. Rána jsou chladná, ale když se vyjasní, naskýtají se úchvatné pohledy na svítající oblohu. Vysoko na ní září Jupiter a nad východem ještě jasnější Venuše.

Venuše 1. až 5. října 2012 poblíž Regula ve Lvu kolem 6:00 SELČ. Data Stellarium
Venuše 1. až 5. října 2012 poblíž Regula ve Lvu kolem 6:00 SELČ. Data Stellarium
Pokud jste se ve výše uvedeném úvodníku shlédli, popřípadě máte možnost si ráno toto nebeské divadlo vychutnat, potom rozhodně zpozorněte v těchto prvních říjnových dnech. Venuše se ve svém poměrně rychlém úprku na hvězdném pozadí dostává velmi blízko k nejjasnější hvězdě v souhvězdí Lva, Regulovi.

Merkur a Regulus 10. 9. 2004. Autor: Martin Gembec
Merkur a Regulus 10. 9. 2004.
Autor: Martin Gembec
K netěsnějšímu přiblížení dojde ve středu 3. října a předpověď počasí pro tyto dny není špatná. Pokud se vám tedy naskytne příležitost, namiřte do Lva své dalekohledy, nebo fotoaparáty a užívejte si to divadlo. Na těchto ranních seskupeních je nejkrásnější právě fakt, že obloha zvolna mění barvy a leckdy je to úplně nezapomenutelné představení. Když se například podobně blízko přiblížil k Regulovi Merkur v roce 2004, byly zrovna na obloze nádherné oblaky vysokých pater zbarvené do všech možných barev. Budiž to i vaší motivací a snímky nám můžete vložit do čtenářské galerie pomocí připraveného formuláře.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Konjunkce, Venuše


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše nad jihozápadním obzorem

Další informace »