Uvidíme v roce 2013 kometu století?
Autor: Scott Alder
Slibované komety, či dokonce superkomety příštího roku, by měly zazářit jen krátce. V obou případech budou prudce zjasňovat až při průletu kolem Slunce a v obou případech je v době maximálního jasu nebude od Slunce na obloze dělit dostatečná vzdálenost k pozorování na temné noční obloze. Vhodněji se postaví na severní obloze lidem na Zemi až po průletu přísluním a v obou případech je samozřejmě velice nejisté, co s nimi průlet kolem Slunce "provede", a jestli jsou následující řádky realistické, či spíše značně optimistické. V obou případech je tu ale po dlouhých letech skutečně velká šance, že se dočkáme mimořádného nebeského představení.
Jarní kometa C/2011 L4 PanSTARRS
Autor: Miloslav Druckmüller
Kometa se stane objektem severní oblohy až kolem průletu přísluním - na počátku března příštího roku. V té době se bude pohybovat nad západním obzorem jen krátce po západu Slunce. Pokud ovšem dodrží svůj předpokládaný trend, mohla by se přibližně od 8. do 15. března stát jedinečným objektem večerní oblohy. V tom období se totiž dostane téměř přesně nad západní obzor a při své úhlové vzdálenosti okolo 15° od Slunce a předpokládané jasnosti okolo 1. magnitudy (!) by mohla být její hlava snadno pozorovatelná za soumraku. Navíc - a to je patrně největším lákadlem - se v tomto období bude její ohon tyčit v podstatě kolmo od obzoru nahoru jako kouř z komína a každým dnem se bude natáčet více doprava jako ručička na hodinách. Okolo 12. března bude kometu míjet Měsíc ve fázi úzkého srpku a v těch dnech by tak mohlo postavení komety i Měsíce nabídnout historicky nevídanou a doposud ještě nikdy nefotografovanou událost - přechod slabě zářícího Měsíce s popelavým svitem přes chvost komety. Jak by se mohla jasnost komety vyvinout, jsme rovněž přinesli v podrobnějším článku.
V následujících dnech se kometa mírně ztratí v září dorůstajícího, vzápětí úplňkového Měsíce. Ovšem její viditelnost se značně zlepší a na počátku dubna roku 2013 se stane pozorovatelná celou noc - nikdy nezapadne. Druhou pamětihodnou událost pak připraví 4. dubna 2013, kdy proletí už jako objekt vhodný pro malé dalekohledy úhlově nedaleko od známé galaxie M31 v Andromedě. Pro zajímavost - toto se stane přesně na den 11 let od stejné události. V roce 2002 minula galaxii M31 krásná kometa Ikeya-Zhang.
Podzimní superkometa C/2012 S1 ISON?
Autor: Ernesto Guido, Giovanni Sostero a Nick Howes
Podle velmi kusých a předběžných výsledků vycházejících z dalších pozorování komety se jedná o opravdu aktivní kometu (v době objevu byla vzdálena neuvěřitelných 6 AU, tedy dál než leží Jupiter). Astronomové se nyní zaměřují na podrobnější odhady vlastností jejího jádra (velikost, chemické složení). Ze současných pozorování lze rovněž již spočítat přibližnou dráhu ve Sluneční soustavě a tedy i pohyb a viditelnost po obloze. Kometa by se měla ke Slunci značně přiblížit na konci listopadu příštího roku, kdy Slunce mine ve vzdálenosti menší než 0,1 AU (28. listopadu 2013). To už je ovšem sebevražedná vzdálenost a je velkou otázkou, zda průlet kolem Slunce vlasatice přežije. Očima by mohla být pozorovatelná už od poloviny listopadu 2013 na ranní obloze, kde ji za rozbřesku budou dělat společnost planety Merkur a Saturn. Než se vytratí z ranní oblohy a přesune se ke Slunci, mohla by mít přibližně 1. magnitudu.
Autor: Colin Legg
- První scénář: Kometa svůj průlet přežije a hned na začátku prosince vykouzlí na večerní i na ranní obloze nevídané kometární představení velmi podobné tomu, jaké před rokem v prosinci předvedla na jižní polokouli kometa Lovejoy. V prvních prosincových dnech bude na mrazivé obloze patrný jen chvost za soumraku a pak před rozbřeskem. Další dny ale ukáží kometu celou. Ta se navíc bude ještě přibližovat k Zemi, čili nezačne hned prudce slábnout. Okolo Země nejblíže proletí po svátcích 27. prosince 2013 ve vzdálenosti jen 0,4 AU a v době mezi tím bude prudce stoupat nad obzor. Díky tomu nebude výrazně vadit Měsíc - člověk si prostě vybere tu část noci, kdy je Měsíc zrovna pod obzorem a neruší…
- Druhý scénář: Kometa svůj průlet nepřežije. Jaký další vývoj ovšem nabídne její rozdrolený zbytek jádra, lze těžko říct. Může to být podobný zážitek, jaký nakonec připravila všem konspirátorům zaručeně konec světa přinášející kometa Elenin. Ta svůj průlet kolem Slunce nepřežila, ale ještě několik týdnů po něm byl pozorovatelný slabý mlhavý obláček rozdroleného kometárního materiálu na tmavé obloze…
Jak to tak vypadá, je třeba trošku přehodnotit ta "kometární deja-vu". Bude kometa PanStarrs odplatou za vlasatici z roku 2007 McNaught? A půjde čerstvě objevená kometa ISON na severní obloze ve šlépějích překvapivé jižní komety Lovejoy z roku 2011? Určitě bychom si to všichni přáli. Nechme se tedy překvapit…
Zdroje:
[1] Zpráva MPEC S63: COMET C/2012 S1 (ISON) ze 24. září 2012, 20:40 SELČ
[2] New Comet: C/2012 S1 (ISON) (Ernesto Guido, Giovanni Sostero & Nick Howes)
Související:
[1] Bude kometa Pan-STARRS sladkou odplatou? (Petr Horálek)
[2] Avizovaná kometa PanSTARRS z jižní oblohy (Jakub Černý)
[3] Velká vánoční kometa Lovejoy (Jakub Černý)
[4] Elenin prach byl a v prach se obrátil (Jakub Černý)