Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Asteroid pro Ferdinanda Vaňka
Jana Tichá Vytisknout článek

Asteroid pro Ferdinanda Vaňka

Dráha planetky (204370) Ferdinandvaněk. Autor: Jana Tichá
Dráha planetky (204370) Ferdinandvaněk.
Autor: Jana Tichá
Mezinárodní astronomická unie (IAU) nepovoluje pojmenovávat planetky (asteroidy) po politicích dříve než 100 let po jejich smrti. Toto pravidlo IAU platí pro osobnosti napříč politickým spektrem, bez ohledu na míru podpory demokracie či jejich "sametovost". K postavám divadelních her však nebývá zásadních připomínek. Takto jedna z planetek objevených na Kleti nyní nově získala jméno Ferdinanda Vaňka, spisovatele a disidenta, postavy z proslulé divadelní hry Audience a zároveň alter ego jejího autora Václava Havla.

Dnešní asteroid (204370) Ferdinandvaněk objevili astronomové z týmu KLENOT jihočeské Observatoře Kleť (který tvoří Jana Tichá, Miloš Tichý, Michal Kočer a Michaela Honková) na snímku pořízeném 5. října 2004 pomocí 1,06-m teleskopu KLENOT vybaveného elektronickou CCD kamerou. Planetka patří mezi tělesa hlavního pásu planetek nacházejících se mezi drahami velkých planet Marsu a Jupiteru. Kolem Slunce oběhne po eliptické dráze jednou za 3,66 roku a dosahuje rozměru cca 2 kilometrů. O jejích dalších parametrech toho zatím víme jen málo. Planetka je příliš malá na to, aby byla pozorována pouhým okem. Na její zaznamenání je třeba použít větší hvězdářský dalekohled. Kromě Observatoře Kleť byl asteroid Ferdinandvaněk zaznamenán v rámci amerických astronomických projektů LINEAR, LONEOS, Mt. Lemmon Survey a Spacewatch. Pojmenování asteroidu Ferdinandvaněk navrhli taktéž jihočeští astronomové z Kleti, poté jej schválila a 6. dubna 2012 publikovala Mezinárodní astronomická unie.

Planetky jsou malá tělesa, vlastně větší či menší skaliska obíhající kolem Slunce obdobně jako velké planety.

Hvězdárna na vrcholu jihočeské hory Kleť je doma i ve světě dlouhodobě známá výzkumem planetek a komet. Na kontě má objevy devíti set devadesáti dosud neznámých planetek a výpočty jejich drah. Hlavně se však kleťský tým v rámci mezinárodní spolupráce věnuje studiu blízkozemních asteroidů a komet.

Spoluobjevitelka planetky Jana Tichá říká: "Pro planetky z Kleti se snažíme vybírat jména česká, zároveň však taková, jaká osloví naše kolegy i další lidi v zahraničí. Dalo by se říci, že jako čeští astronomové máme velkou výhodu, že náš světově uznávaný prezident Havel byl zároveň proslulým dramatikem. Mezi asteroidy se tak mohla octnout alespoň jeho zřejmě nejproslulejší literární postava - Ferdinand Vaněk. To jsou paradoxy..."

V době publikování této zprávy planetka Ferdinandvaněk putuje souhvězdím Berana, ale je asi milionkrát slabší než hvězdy viditelné pouhým okem.

Anglický originál citace k pojmenování planetky z Minor Planet Circulars:

(204370) Ferdinandvaněk = 2004 TH70
Discovered 2004 Oct. 5 by KLENOT at Kleť.
Ferdinand Vaněk (1936-2011) was a Czech playwritter, essayist and dissident, fictitious character in the play Audience as well as an alter ego of its author, Václav Havel. Vaněk also acted in other plays, including ones by Pavel Kohout, Pavel Landovský and Jiří Dienstbier.
(Minor Planet Circular No. 79108 - 2012 April 6, Harvard-Smithsonian Astrophysical Observatory and International Astronomical Union, Cambridge, USA)

Odkazy:
[1] www.minorplanetcenter.net
[2] www.hvezdarnacb.cz
[3] www.planetky.cz

Kontakty:
Ing. Jana Tichá
ředitelka
HaP Č. Budějovice - Kleť
jticha@klet.cz
Tel./fax 386 352 239
Tel. 386 352 044




O autorovi



50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »