Záznam online přenosu startu lodi Sojuz TMA-22 (+ video)
Autor: TV NASA
Videozáznam přenosu startu na TV NASA (zdroj: youtube.com)
Za shlédnutí rozhodně stojí i sestřih posledních aktivit posádky před nástupem do lodi a fotoreportáž ze startovního dne na stránkách společnosti Energia.
05:35 Za sebou máme sice kvůli počasí "neviditelný" ale zato hladký a bezproblémový start. To je od nás pro tuto chvíli vše, děkujeme za pozornost. TV NASA bude v následujících chvílích reprízovat start.
05:33 Posádka dostala povolení otevřít hledí přilb a uvolnit popruhy, kterými je připoutána do křesel.
05:30 Současná tříčlenná posádka stanice ISS, přesto že ji budíček čeká až za několik hodin, start poctivě sledovala.
05:28 Sojuz úspěšně dosáhl výchozí oběžné dráhy ve výšce 230 X 190 kilometrů. Posádka Sojuzu stráví následující dva dny v těsných prostorách své lodi, která bude postupnými zážehy motorů dohánět stanici ISS, připojení k ní je v plánu ve středu 16. listopadu v 06:33 ráno našeho času.
05:23 Necelých devět minut po startu byl právě vypnut třetí stupeň rakety, loď s kosmonauty se od něj oddělila a vyklopila své solární panely a komunikační antény. Třetí stupeň rakety nyní provede úhybný manévr otevřením ventilů své kyslíkové nádrže.
Autor: TV NASA
05:19 Ve výšce 170 km nad povrchem Země se od rakety právě oddělil druhý stupeň a zažehnut byl třetí.
05:17 Potvrzena separace záchranné věže a aerodynamického krytu od lodě s kosmonauty.
05:16 První stupeň oddělen. Rychlost rakety činí 1,5 km/s, dále ji pohání její druhý stupeň.
05:15 Rychlost dosahuje 0,5 km/s, raketa nyní prochází největším aerodynamickým namáháním. Okamžitě po startu se raketa vizuálně ztratila v husté sněhové oblačnosti, takže milovníci záběrů startujících raket si dnes bohužel skutečně na své nepřišli.
Autor: TV NASA
05:13 Raketa přepnuta na vlastní zdroj elektřiny, odklápí se od ní první zásobovací rameno startovací rampy, druhé se odklopí 15 vteřin před startem.
05:11 Právě bylo zahájeno tlakování všech nádrží dusíkem. Kvůli minimální viditelnosti na Bajkonuru si záběry startu dnes budeme zřejmě muset pouze představovat.
05:09 Řízení palubních systémů přepnuto na palubní počítače, řídící panel velitele lodi aktivován, posádka zavírá hledí svých přilb.
05:08 Automatický program, provádějící poslední předstartovní operace, byl aktivován.
Zážeh motorů nás čeká 10 sekund před startem, souběžně se zažehne první a druhý stupeň rakety, protože první stupeň jsou vlastně jen čtyři pomocné motory,
seskupené okolo druhého stupně. V okamžiku startu bude hořet asi dvacet trysek.
Vítr na kosmodromu je stále poměrně slabý, takže počasí dává "go" pro start.
05:07 V Kazachstánu je o pět hodin více než u nás, zatímco v našich končinách se ještě nezačalo rozednívat, na Bajkonuru je již 10:07 dopoledne.
05:04 Gyroskopy nosné rakety byly právě aktivovány, posádka provádí aktivaci palubních záznamových zařízení.
05:02 TV NASA ukazuje záběry z interiéru modulu s posádkou, ta je podle pozitivních gest dobře naladěna. Éterem stále zní hudba pro kosmonauty.
04:59 Posádka lodi právě dokončila prověrky těsnosti svých skafandrů. Vše jde dle plánu.
Autor: NASA
04:50 Aktivace záchranné věže potvrzena.
04:49 V současné chvíli se od rakety odklápějí obě obslužné struktury startovací rampy, jejichž četné ochozy objímaly od převozu na rampu před dvěma dny celou raketu a
umožňovaly technikům přístup k prakticky celému nosiči, předstartovní přípravy jdou do finiše.
Jak před chvilkou trefně poznamenal komentátor TV NASA, kvůli extrémně nízké viditelnosti na Bajkonuru bude těžké potvrdit odklopení věží.
04:46 Trojice, jejíž start dnes společně sledujeme, se do vesmíru měla vydat již 22. září. Její start však postihl výrazný odklad kvůli srpnové havárii rakety
Sojuz s lodí Progress, která vedla k dočasnému uzemnění raket Sojuz, takže posádka nemohla startovat. Co se týče rizik během dnešního startu ve spojitosti se srpnovou
havárií, teoreticky by již žádná hrozit neměla. Ruští technici příčinu havárie vystopovali ke znečištění uvnitř palivového potrubí, které narušilo průtok paliva do
spalovací komory, všechny motory, připravované ke startu na příštích misích, poté byly důkladně zkontrolovány a celkově vyzkoušeny, od havárie navíc už Rusové
předvedli několik beze zbytku úspěšných bezpilotních startů.
Pokud by se přece jen srpnová
situace dnes zopakovala, loď Sojuz by teoreticky měla být schopna nouzového přistání na padáku na území Sibiře. Posádka má velmi dobrý trénink přežití v extrémních
podmínkách, než dorazí pomoc.
Dan Burbank, který dnes také bude přítomen na palubě startující lodi, na nedávné tiskové konferenci v Moskvě prohlásil: "Velmi se těším na let Sojuzem... a to se ve
světle událostí posledních měsíců ani trošku nezměnilo."
04:44 Právě byla aktivována záchranná věž na vrcholku rakety, pokud by v počátečních fázích letu došlo k vážnějším potížím s nosnou raketou, věž by zažehla své trysky a loď s kosmonauty dopravila do bezpečné vzdálenosti. Ta by poté přistála na padáku.
04:42 Záběry z Bajkonuru jsou skutečně depresivní, země leží pod 15 centimetry sněhu, z podmračené oblohy sníh navíc stále hustě padá, vítr je naštěstí poměrně slabý. Rakety Sojuz jsou však známé faktem, že létají za každého počasí.
Autor: NASA
Nyní, když do startu zbývá ještě relativně dost času, je posádce přehrávána pro uvolnění napětí různá hudba.
04:36 TV NASA právě zmínila počasí na Bajkonuru, kde udeřila menší sněhová kalamita, záběry z kamer na kosmodromu ukazují pouze bílé pole, start tedy dnes asi neuvidíme detailně v celé jeho kráse. Teplota na Bajkonuru se pohybuje okolo -4 °C.
04:30 Vítáme u monitorů všechny příznivce kosmonautiky, kteří hodlají s námi i přes extrémně brzkou ranní hodinu sledovat dlouhou dobu očekávaný start lodi Sojuz. Souběžně s naším přenosem začíná též přenos startu na TV NASA, takže nezapomeňte srolovat dolů na Doporučené odkazy a TV NASA naladit, abyste mohli sledovat i videopřenos startu.
Doporučené odkazy:
- Vysílání TV NASA (EN, NASA TV v HD rozlišení zde)
- Přenos na webu spaceflightnow.com (EN)
- Stránka o posádce na webu NASA (EN)
- Stránky ruské kosmické agentury Roscosmos (RU)
- Twitter astronauta Dana Burbanka (EN)