Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Program návštěvy amerického astronauta Andrew Feustela v ČR

Program návštěvy amerického astronauta Andrew Feustela v ČR

První foto Krtečka v raketoplánu (s astronautem A. Feustelem)
První foto Krtečka v raketoplánu (s astronautem A. Feustelem)
Na pozvání Akademie věd ČR ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze a Českou kosmickou kanceláří přiletí na návštěvu České republiky americký astronaut Andrew Feustel, který se v květnu 2011 zúčastnil mise STS-134 raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici. Do vesmíru letěl už v roce 2009 jako účastník letu raketoplánu Atlantis STS-125 k poslední servisní misi u Hubbleova kosmického dalekohledu. V obou případech si na palubu s sebou vzal vybrané symboly z České republiky, v roce 2009 Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku a v roce 2011 plyšovou postavičku Krtečka Zdeňka Milera.


Nyní navštíví od 29. 7. do 10. 8. Českou republiku, aby Krtečka slavnostně ukázal. V jeho programu je soukromé setkání se Zdeňkem Milerem a především veřejné besedy a autogramiády. Přicestují s ním také jeho synové a manželka Indira Feustelová, jejíž maminka je Češka a otec Ind.

Více o projektu popularizace kosmonautiky pod názvem Do kosmu s Krtkem.

PROGRAM - besedy a setkání s veřejností v sedmi městech České republiky
(program je zdarma)




Pondělí 1. 8. PRAHA - Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 - 18:00
Beseda pro veřejnost a autogramiáda. V rámci příchodu a odchodu návštěvníci budou moci shlédnout vybrané vítězné práce výtvarné soutěže Do vesmíru s Krtkem.

Středa 3. 8. ČESKÝ KRUMLOV - Regionální muzeum Český Krumlov - 14:30
Krátké neformální setkání s astronautem nad keramickým modelem Českého Krumlova přístupné veřejnosti, možnost autogramů a fotografování. Do 15 hodin.

Středa 3. 8. ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hvězdárna a planetárium České Budějovice, Zátkovo nábřeží 4 - 18:30
Beseda pro veřejnost a autogramiáda. V rámci příchodu a odchodu návštěvníci budou moci shlédnout vybrané vítězné práce výtvarné soutěže Do vesmíru s Krtkem.

Čtvrtek 4. 8. PARDUBICE - Sukova síň Domu hudby v Pardubicích, Sukova třída 1260 - 18:30
Beseda pro veřejnost a autogramiáda. V rámci příchodu a odchodu návštěvníci budou moci shlédnout vybrané vítězné práce výtvarné soutěže Do vesmíru s Krtkem.

Pátek 5. 8. ZLÍN - Academia centrum Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Mostní ulice 5139) - 14:00
Beseda pro veřejnost a autogramiáda.

Pátek 5. 8. VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Hotel Apollo - 18:00
Beseda pro veřejnost a autogramiáda. V rámci příchodu a odchodu návštěvníci budou moci shlédnout vybrané vítězné práce výtvarné soutěže Do vesmíru s Krtkem a také expozici o kosmonautice.

Pondělí 8. 8. BRNO - Nádvoří Nové radnice a prostory Mincmistrovského sklepa - od 15:30 do 17:30
Astronaut Krtek v Brně - program pro děti. Od 16:30 návštěva astronauta Feustela, autogramiáda a fotogramiáda (do 17:30). Návštěvníci budou moci shlédnout vybrané vítězné práce výtvarné soutěže Do vesmíru s Krtkem.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



27. vesmírný týden 2024

27. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 7. do 7. 7. 2024. Měsíc bude koncem týdne v novu. Ráno se potká s planetami Mars a Jupiter. Nejvýše je ráno nad jihovýchodem Saturn s velmi tenkým prstencem. Aktivita Slunce byla zpočátku zvýšená, díky třetímu návratu známé aktivní oblasti, ale snižuje se. Čínská mise Chang’e 6 skončila úspěšným dosednutím přistávacího modulu s až 2 kg vzorků z odvrácené strany Měsíce. Raketa Falcon 9 posunula rekord opakovaných letů a přistání na 22. Startoval také Falcon Heavy. Před 20 lety začala pracovat Cassini na orbitě Saturnu a před 970 lety zazářila v Býkovi jasná supernova v místě dnešní Krabí mlhoviny.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

13/P Olbers

Foto z večera 29.6. v rámci testu ovládania teleskopu cez internet mimo mojej lokálnej siete. Vzhľadom na nízku polohu na oblohe, presvetlenú oblohu a menší technický zádrhel (vypadnutý napájaci kábel ostriaceho motorčeka) považujem ten test za veľmi úspešný. Použil som kvôli vyššie uvedeným skutočnostiam iba 19 minút dát. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 19x60 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 30 flats, master darks, master darkflats

Další informace »