Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Kurz praktického pozorování

Kurz praktického pozorování

Hvězdárna Valašské Meziříčí - hlavní budova
Hvězdárna Valašské Meziříčí - hlavní budova
Hvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o. pořádají ve dnech 20. až 22. května 2011 akci s názvem Kurz praktického pozorování: Jak astronomové pozorují vesmír. Akce, která je určena především studentům a amatérským astronomům, je organizována jako součást projektu OBLOHA NA DLANI financovaného v rámci přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013. Místem setkání bude Slovensko, konkrétně hotel Partizán na Jankovom Vŕšku.

Účastníci tohoto praktického semináře mají jedinečnou příležitost získat nové poznatky z astronomie, navázat kontakty nejen mezi sebou, ale i s přednášejícími a popularizátory astronomie z České a Slovenské republiky. Kromě zajímavých přednášek a besed budou na programu večerní astronomická pozorování pomocí kvalitní techniky. Jsme přesvědčeni, že právě to některým účastníkům umožní hlouběji se seznámit s astronomií, pro jiné to může být začátek nového a zajímavého koníčka.

Logo projektu Obloha na dlani
Logo projektu Obloha na dlani
Nové poznatky mohou studenti využít v rámci svých seminárních prací, při studentské odborné činnosti nebo při další práci s mládeží - při vedení astronomických kroužků a klubů. Řadu praktických dovedností pak lze uplatnit při spolupráci s hvězdárnami v pozici tzv. demonstrátorů nebo při vlastní odborné činnosti, která přináší hodnotné výsledky.

Limitovanému počtu účastníků budou uhrazeny náklady na ubytování a stravu. Přihlášky budou evidovány podle data přijetí až do vyčerpání kapacity. Závazné přihlášky je nutno podat nejpozději 9. května 2011 (zájemci z České republiky se hlásí na Hvězdárně Valašské Meziříčí).

Podrobnější informace včetně programu jsou k dispozici na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »