Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotosoutěž k Hodině Země

Fotosoutěž k Hodině Země

hodina_zeme_2011.jpg
Dnes 26. března 2011 se jako každý rok koná akce k ochraně klimatu s názvem Hodina Země, kdy se na hodinu zhasne osvětlení v městech a firmách, které se k akci připojují. Amatérská prohlídka oblohy k této příležitosti pořádá soutěž o nejlepší fotografie z Hodiny Země.

Co je Hodina Země?

Hodina Země je každoroční událost pořádaná WWF, v níž se lidé, města a firmy společně hlásí k ochraně klimatu. Jedná se o hodinové zhasnutí světel, ať již veřejného osvětlení, štítu firmy nebo ve vlastním obýváku. Pro nás astronomy má tato akce význam i z toho důvodu, že poukáže na problém světelného znečištění, případně že bude možno přímo změřit pomocí skymeteru vliv vypínaného osvětlení. Akce se koná dnes 26. března od 20:30 do 21:30. Na stránce ekologického institutu Veronica, který akci u nás zaštiťuje, můžete najít seznam obcí a firem, které se k akci letos připojují.

Soutěž

Vyražte dnes mezi 20:30 a 21:30 ven s foťákem, vyfoťte srovnávací fotografie při zhasnutí a při běžném provozu osvětlení a pošlete nám je na adresu soutez@astronomie.cz. Nejlepší fotografii odměníme knihou Tomáše Přibyla - Rudé hvězdy ve vesmíru a dalšími drobnými cenami, kvalitní fotografie na dalších místech se také mohou těšit na drobné ceny.

Zdroj: www.veronica.cz/?id=132&idg=221
Zdroj: www.veronica.cz/?id=132&idg=221
Fotografie posílejte v plném rozlišení, v případě srovnání krajiny s vypnutým a zapnutým osvětlením je možné obě fotografie spojit v jeden snímek. Připojte místo, odkud byla fotografie pořízena, případně váš komentář. Počet fotografií není omezen, ale prosíme, upřednostňujte kvalitu před kvantitou… Galerii snímků potom zveřejníme na stránkách Amatérská prohlídka oblohy. Dále budou využity v rámci nově vzniklé fotobanky světelného znečištění Lpphotobank.astronomie.cz, kde budou ZDARMA poskytovány pro účely popularizace problémů světelného znečištění či astronomie a mohou být využity k popularizaci akce Hodina Země. Uzávěrka příjmu fotografií je pondělí 28. března ve 14 hodin.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »