Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výstava v Informačním centru Pardubice připomíná 15. výročí první výpravy pardubické hvězdárny za zatměním Slunce

Výstava v Informačním centru Pardubice připomíná 15. výročí první výpravy pardubické hvězdárny za zatměním Slunce

Plakát výstavy 6 expedic SAROS
Plakát výstavy 6 expedic SAROS
Pardubická hvězdárna ve spolupráci s Informačním centrem Pardubice pořádá výstavu "Z našich 6 expedic SAROS za úplným zatměním Slunce". Tuto výstavu najdete v prostorách Informačního centra Pardubice ve dnech 12. - 31. října 2010. Jedinečná výstava mapující 6 expedic do exotických zemí za úplnými zatměními Slunce je oproti verzi, kterou mohli spatřit na pardubické hvězdárně návštěvníci od září 2009 do června 2010, doplněna o další informace ze zákulisí první expedice SAROS do Thajska. Od jejího uskutečnění totiž právě v době konání výstavy uplyne přesně 15 let.

Tisková zpráva Hvězdárny b. A. Krause v Pardubicích.

Účastníci expedice do Ruska v roce 2008 unešeni úkazem
Účastníci expedice do Ruska v roce 2008 unešeni úkazem
Již od roku 1995 pořádá pardubická hvězdárna neobvyklé expedice za jedinečným nebeským úkazem - úplným zatměním Slunce. Jejich název SAROS pochází z názvu periody, kterou objevili Chaldejci před 2500 lety a podle které se všechna zatmění Slunce i Měsíce ve stejném sledu a s podobnými vlastnostmi pravidelně opakují. Expedice ale zdaleka nejsou zaměřeny jen na tento fenomén, ale jejich cílem je také poznání kultury a mentality navštívené země. Mezi roky 1995 a 2009 zavítali členové expedic do 6 zemí světa, spatřili 6 neopakovatelných slunečních zatmění a zažili 6 neobvyklých cestovatelských dobrodružství.

Právě na přelomu října a listopadu 1995 se uskutečnila pod vedením Václava Knolla, tehdejšího vedoucího pardubické hvězdárny, první expedice SAROS do Thajska. Úplné zatmění Slunce členové expedice pozorovali v buddhistických chrámech, kde se mimo jiné potýkali s nepochopením místních, kteří chtěli při zatmění spustit mohutné ohňostroje. Účastníci expedice je proto museli doslova krotit, aby během úkazu získali požadované fotografické výsledky. Úkaz se odehrál 24. října 1995, tedy před 15 lety. Jednalo se tehdy o akci, která ve své kategorii neměla v Pardubicku obdoby. Že šlo o mimořádně mediálně sledovanou událost, dokazuje jeden z deseti panelů výstavy, který je věnovaný právě thajské expedici. Další panely výstavy pak zobrazují 5 expedic SAROS konaných do roku 2009, z nichž tři pořádal opět Václav Knoll (do Venezuely v roce 1998, Maďarska v roce 1999 a Turecka v roce 2006). Expedice do Ruska v roce 2008 a Číny v roce následujícím pak zorganizovali kmenoví příznivci předchozích ročníku expedic SAROS. Sám Václav Knoll se jich již zúčastnit nemohl. V létě roku 2007 mu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na mozku a nemoci pardubický astronom v únoru letošního roku podlehl.

Tradice expedic SAROS však rokem 2009 neutichla. Letos v červenci se konala v pořadí již 7. expedice SAROS za úplným zatměním Slunce 11. července do Tichomoří, konkrétně na Cookův ostrov Mangaia. Z pardubických astronomů se jí zúčastnil Petr Horálek. Ze sedmi expedic to byla první, která byla více zaměřená na vědu, konkrétně sluneční fyziku. Osmá expedice by se měla uskutečnit na podzim roku 2012. Úplné zatmění se odehraje 13. listopadu toho roku a bude viditelné výhradně ze severních teritorií v Austrálii.

Celou výstavou navíc provádí unikátní fotografie slunečních zatmění pořízené specialisty na matematické zpracování digitálních fotografií tohoto úkazu Miloslava Druckmüllera a jeho dcery Hany. Výstava je částečně i v anglickém jazyce, takže si ji mohou prohlédnout i zahraniční návštěvníci města Pardubice.

Výstavu v pardubickém informačním centru bude možné shlédnout do konce října. Na pardubické hvězdárně lze však už téměř měsíc spatřit neméně rozsáhlou fotografickou expozici, která je zaměřená na atmosférické úkazy. Návštěvníci pardubické hvězdárny mají navíc možnost v rámci pravidelných otevíracích dob ve středu, čtvrtek a pátek mezi 19. a 21. hodinou spatřit kometu 103P Hartley, Měsíc nebo planetu Jupiter.

Ke stažení:
[1] Tisková zpráva v DOC (173 kB)
[2] Tisková zpráva v PDF (175 kB)




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.



39. vesmírný týden 2024

39. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 9. do 29. 9. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce se dočasně snížila. Kometa C/2023 A3 zřejmě opravdu chystá velkolepé představení. Sestava Super Heavy Starship pro pátý zkušební let je již sestavena na startovním stolu a už se testuje Starship pro šestý test, přesto se neletí. Sojuz MS-25 přistane s posádkou po rekordně dlouhém pobytu na ISS. Před 380 lety se narodil Ole Christensen Rømer, který poprvé zkusil spočítat rychlost světla na základě pozorování úkazů Jupiterových měsíců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sh2-101 Tulipán

Sharpless 101 (Sh 2-101) je emisná hmlovina v oblasti H II, ktorá sa nachádza v súhvezdí Labuť. Niekedy sa nazýva aj Tulipánová hmlovina, pretože pri fotografickom zobrazení sa zdá, že pripomína obrys tulipánu. Katalógoval ju astronóm Stewart Sharpless vo svojom katalógu hmlovín z roku 1959. Nachádza sa vo vzdialenosti približne 6 000 svetelných rokov (5,7 × 1016 km; 3,5 × 1016 míľ) od Zeme. Sh 2-101, aspoň v oblasti pozorovanej zo Zeme, sa nachádza v tesnej blízkosti mikrokvazaru Cygnus X-1, miesta jednej z prvých predpokladaných čiernych dier. Cygnus X-1 sa nachádza asi 15′ západne od Sh 2-101. Sprievodca hviezdy Cygnus X-1 je superobor spektrálnej triedy O9.7 Iab s hmotnosťou 21 hmotností Slnka a 20-násobkom polomeru Slnka. Perióda dvojhviezdy je 5,8 dňa a dvojicu od seba delí 0,2 astronomickej jednotky. Čierna diera má hmotnosť 15 hmotností Slnka a Schwarzschildov polomer 45 km. Rázová vlna (Bowhock) je vytváraný prúdom energetických častíc z čiernej diery pri ich interakcii s medzihviezdnym prostredím. Vidno ho ako slabý oblúk na pravom okraji mojej fotografie. Prepracovaná verzia s pridanými snímkami. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, Baader Mark III komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, IDAS NB3 filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 175x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 118x600 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, 83x600 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez IDAS NB3, master bias, 420 flats, master darks, master darkflats 9.7. až 21.9.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »