Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Noc na pardubické hvězdárně

Noc na pardubické hvězdárně

Hlavní dalekohled na Hvězdárně v Pardubicích
Hlavní dalekohled na Hvězdárně v Pardubicích
Už jste někdy měli možnost strávit 24 hodin na nějaké hvězdárně? Pravděpodobně ne. Že nevíte, co byste tam tak dlouho dělali? Pokud se přidáte k akci Sekce pro děti a mládež ČAS, rozhodně vám nehrozí žádná nuda. První Noc na hvězdárně je naplánovaná do Pardubic, na Hvězdárnu barona Artura Krause. Doba pro akci je velmi příznivá, o víkendu 12. - 13. června bude Měsíc ve fázi novu a nebude rušit noční pozorování. Sraz je před hvězdárnou ve 14 hodin. Pro ty z vás, kteří společně budou chtít poobědvat v nedaleké (osvědčené) restauraci ještě o dvě hodinky dříve. Po obědě začne hlavní program. Bude opravdu bohatý.

Začneme Stezkou barona Artura Krause a soutěží. Než se setmí, a to bude trvat ještě několik hodin, zahrajeme si Astro-kufr a Astro-riskuj, odlijeme ze sádry Mars a Měsíc, odpálíme sodovo-octovou raketu, vyzkoušíme si hrátky s plazmatem nebo velmi silnými magnety a zkusíme vyrobit elektřinu pomocí ovocné šťávy nebo obyčejné vody. Prohlédneme si "posla z nebes", skutečný meteorit. Čeká nás soutěž o nejlepšího pilota kosmické lodi a procházka po Marsu ve 3D. Zbude-li nám po tom všem ještě čas, vyrobíme si vlastní sluneční filtr.

Po setmění budeme pozorovat. Začneme orientací na nebi, seznámíme se souhvězdími a nejzajímavějšími hvězdami. Nočním nebem se v současnosti toulá několik planet, ke kterým natočíme skleněné oči dalekohledů. Pokusíme se ulovit i některé jiné objekty: dvojhvězdy, hvězdokupy a mlhoviny. Koho pozorování unaví, pro toho bude připravena "spací" místnost: v ní si rozloží spacák a jakmile do něj vklouzne, může si o hvězdách a hvězdárnách nechat zdát až do rána. Pro nejvytrvalejší pozorovatele však možná čeká prémie v podobě komety... Noční pozorování prostě bude trvat tak dlouho, dokud se poslední dítko neodebere do spacáku a poslední zvídavé očko se nezavře.

Budíček pro noční pozorovatele bývá pozdní. Ani my tuto tradici nebudeme rušit. Vstávat budeme podle potřeby, nejdéle však v 11 hodin, abychom stihli sbalit a odejít na oběd - ten bude rozloučením s naší první Nocí na hvězdárně.

Ptáte se, co bude v případě, že se po nebi budou prohánět mraky a hvězda nebude vidět ani jediná? Ani tehdy nebudeme sedět nečinně kolem stolu. Hvězdy a různé další objekty si ukážeme v počítačovém programu Stellarium, podíváme se na pěkné dokumenty ať už natočené při expedicích za zatměním Slunce nebo vyrobené filmovými společnostmi. Deštivou noc můžeme zpestřit i malou "bojovkou". Nás prostě ani déšť a nepohoda nezdolá.

Pokud se vám náš program líbí, neváhejte a pište nebo volejte. Míst na hvězdárně není mnoho! Na setkání se těší Věra Bartáková a Petr Komárek.

Převzato: Sekce pro mládež




O autorovi

Věra Bartáková

Je rodačka z malého města Varnsdorfu, kde absolvovala základní i střední školu. Po maturitě vystudovala strojní inženýrství v Liberci. Ačkoliv ji astronomie zajímala už od dětství, naplno se jí začala věnovat až v době, kdy jí odrostly její vlastní děti. Z vlastních zkušeností vyšla její snaha o popularizaci astronomie i v místech vzdálených od hvězdáren a planetárií, kde jsou astronomické akce vzácností a možnosti dětí zapojit se do nějaké astronomické činnosti velmi omezené. V současnosti se plně věnuje práci s dětmi a mládeží - vede Sekci pro děti a mládež České astronomické společnosti, spolupracuje s DDM Rumburk a Městskou knihovnou ve Varnsdorfu, kde pořádá přednášky pro veřejnost a pořady pro děti. Doufá, že jednou bude v krásném kraji pískovců Českého Švýcarska stát malá hvězdárna.



46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »