Astronomický den na Jizerce 22. května 2010Astronomický ústav Akademie věd ČR ve spolupráci se SUNDISK s.r.o. zvou všechny příznivce astronomie v sobotu 22. 5. 2010 od 13 hod na rodinné odpoledne a večer na Jizerce. Připraven je zajímavý program jako pozorování dalekohledy nebo přednáška a beseda s RNDr. Jiřím Grygarem, CSc.
PROGRAM PŘEDNÁŠEK A POZOROVÁNÍ:
od 13.00 pozorování Slunce
13.30 - zahájení - Pavel Suchan, AsÚ AV ČR v.v.i.
14.00 - Jizerská oblast tmavé oblohy - Mgr. Martin Gembec
15.00 - Pohledy do nebe - RNDr. Jiří Grygar, CSc., FZÚ AV ČR v.v.i.
18.00 - Astrofotografie amatérskými prostředky - Ing. Martin Myslivec
21.00 - pozorování těles Sluneční soustavy (Měsíc, Venuše, Mars, Saturn)
23.00 - pozorování objektů vzdáleného vesmíru (mlhoviny, galaxie, hvězdokupy)
Pozn.: Pozorování Slunce i večerní pozorování je vázáno na příznivé počasí, resp. bezoblačnou oblohu.
Astronomický den na Jizerce 22. května 2010 - plakátDalší program: výstava astrofotografií, ukázky techniky a hvězdářských dalekohledů, pozorování pozemních objektů, naučná stezka, program pro děti, občerstvení.
Info k dopravě: Do osady Jizerka je zakázán vjezd motorových vozidel bez zvláštního povolení. Pod Bukovcem (na Mořině) je sběrné parkoviště, ze kterého se k budově Sklárny dostanete červeně a modře značenou turistickou trasou (po silnici) po cca 700 m.
Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.