Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Astronomický den na Jizerce 22. května 2010

Astronomický den na Jizerce 22. května 2010

Astronomický den na Jizerce 22. května 2010
Astronomický den na Jizerce 22. května 2010
Astronomický ústav Akademie věd ČR ve spolupráci se SUNDISK s.r.o. zvou všechny příznivce astronomie v sobotu 22. 5. 2010 od 13 hod na rodinné odpoledne a večer na Jizerce. Připraven je zajímavý program jako pozorování dalekohledy nebo přednáška a beseda s RNDr. Jiřím Grygarem, CSc.

PROGRAM PŘEDNÁŠEK A POZOROVÁNÍ:
od 13.00 pozorování Slunce
13.30 - zahájení - Pavel Suchan, AsÚ AV ČR v.v.i.
14.00 - Jizerská oblast tmavé oblohy - Mgr. Martin Gembec
15.00 - Pohledy do nebe - RNDr. Jiří Grygar, CSc., FZÚ AV ČR v.v.i.
18.00 - Astrofotografie amatérskými prostředky - Ing. Martin Myslivec
21.00 - pozorování těles Sluneční soustavy (Měsíc, Venuše, Mars, Saturn)
23.00 - pozorování objektů vzdáleného vesmíru (mlhoviny, galaxie, hvězdokupy)

Pozn.: Pozorování Slunce i večerní pozorování je vázáno na příznivé počasí, resp. bezoblačnou oblohu.

Astronomický den na Jizerce 22. května 2010 - plakát
Astronomický den na Jizerce 22. května 2010 - plakát
Další program: výstava astrofotografií, ukázky techniky a hvězdářských dalekohledů, pozorování pozemních objektů, naučná stezka, program pro děti, občerstvení.

Info k dopravě: Do osady Jizerka je zakázán vjezd motorových vozidel bez zvláštního povolení. Pod Bukovcem (na Mořině) je sběrné parkoviště, ze kterého se k budově Sklárny dostanete červeně a modře značenou turistickou trasou (po silnici) po cca 700 m.

Osada Jizerka - Sklárna - 22. 5. 2010 - VSTUP ZDARMA. Další informace o Jizerské oblasti tmavé oblohy (JOTO).




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M63

Newton 200/1000 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »