Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Science Café startuje také v Poděbradech
redakce Vytisknout článek

Science Café startuje také v Poděbradech

Science Café logo
Science Café logo
Science Café se uskuteční ve čtvrtek 18. února 2010 od 19 hodin poprvé v Poděbradech v kavárně Viola. Tématem bude výzkum exoplanet, o kterém bude hovořit ředitel Štefánikovy hvězdárny v Praze Jakub Rozehnal a Stanislav Poddaný z Astronomického ústavu MFF UK.

Úspěšný cyklus neformálních debat s vědci – Science Café – se po Praze a Českých Budějovicích rozšiřuje do dalších měst České republiky. Nově budou diskusní večery probíhat také v Poděbradech. První tamní Science Café se uskuteční ve čtvrtek 18. února od 19 hodin v kavárně Viola. O výzkumu exoplanet a hledání nových Zemí bude vyprávět ředitel pražské Štefánikovy hvězdárny Jakub Rozehnal a Stanislav Poddaný z Astronomického ústavu. Bližší informace o akci je možné najít také na Facebooku. Vstupné na Science Café je 50 Kč.

Propojení projektu Science Café s lázeňským městem Poděbrady je více než logické. Vyplývá z lázeňského životního stylu a tradice, která sahá až do první poloviny minulého století. Pořádání akcí jako jsou přednášky, setkávání s vědci, cestovateli nebo umělci, vždy tvořilo nezbytnou součást kulturního a společenského programu světových lázní. „Myšlenka a poslání projektu Science Café nám umožňuje ideálně na tuto tradici navázat,“ říká organizátor poděbradského Science Café David Seidl z Creative Design Group.

Poděbrady jsou také kromě lázní i městem s několika středními školami a odbornými učilišti. A právě mladí lidé, pro které může být tento způsob propagace vědy a  vzdělávání atraktivní, ocení jeho moderní formu. „Jsme přesvědčeni, že si Science Café vybuduje v kulturním a společenském životě Poděbrad svoje unikátní místo a bude tak pokračovat ve smysluplném  popularizování české vědy a vědců, kterým se v dnešní době tolik mediální podpory nedostává,“ dodává David Seidl.

Science Café jako celosvětově oblíbený projekt popularizace vědy probíhá v České republice od listopadu 2008 pod záštitou občanského sdružení Otevíráme. „Snažíme se podporovat rozvoj Science Café v dalších městech České republiky. Máme radost, že si projekt získává své stálé příznivce z řad návštěvníků i odborníků,“ říká Lukáš Soukup, předseda Otevíráme.

Více informací o Science Café, včetně videopodcastů s hosty a odkazů na audiozáznamy Českého rozhlasu Leonardo, najdete na webových stránkách www.sciencecafe.cz.

Zájemci si mohou v e-shopu Artychok.com zakoupit také trička s motivem Science Café. Jejich koupí zároveň projekt Science Café podpoří.

Kontakty:
 

www.sciencecafe.cz • www.facebook.com/sciencecafe • www.twitter.com/sciencecafecz




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »