Loučíme se s Mezinárodním rokem astronomie 2009
17:30 a 18:15 Keplerovo muzeum v Praze (Karlova 4, Praha 1)
Komentovaná prohlídka expozice (Vojtěch Sedláček)
Vstup je z Mariánského náměstí, z Karlovy ulice nebo z Křižovnické ulice vchodem vedle kostela sv. Salvátora.
- vystoupení hostů (generální ředitel Národní knihovny ČR Pavel Hazuka, předsedkyně českého zastoupení UNESCO Helena Illnerová, předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, ředitel Astronomického ústavu AV ČR Petr Heinzel a další)
- kytarové vystoupení Štěpána Raka a Jana Matěje Raka
- vyhlášení výsledků literární soutěže Vesmír mého mládí (recituje Alfréd Strejček)
Pozorování z ochozu Astronomické věže Klementina s výkladem (zajišťuje Pražská pobočka České astronomické společnosti, výklad Doc. RNDr. Martin Šolc, CSc.).
- Zrcadlová kaple je vytápěna na 18 stupňů.
- Upozornění: na Astronomickou věž vedou velmi strmé schody.
- V prodeji bude dalekohled pro začátečníky Firstscope za 1 150 Kč.
O autorovi
16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.
Česká astrofotografie měsíce

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.