Vyhlášena Jizerská oblast tmavé oblohy
Tři polské a tři české instituce vyhlásily dnes 4. listopadu 2009 Jizerskou oblast tmavé oblohy. Česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy vzniká v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 jako první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě.
Iniciativa přišla v roce 2008 z Polska. Jizerská oblast tmavé oblohy poskytne kromě ochrany nočního životního prostředí také informačně turistický program a počítá s pravidelnými veřejnými akcemi pod tmavou oblohou.
Tisková konference a slavnostní vyhlášení oblasti se konalo dnes pod záštitou radního pro životní prostředí Libereckého kraje pana Ing. Jaroslava Podzimka od 14 hodin přímo uprostřed vyhlašované Jizerské oblasti tmavé oblohy - v osadě Jizerka v tradičním společenském centru Jizerky i jejího okolí, v horské chatě Pyramida. Tisková konference byla určena novinářům a pozvaným hostům.
Oblast ve společném memorandu vyhlásily Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Astronomický ústav AV ČR, v.v.i., Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - Správa CHKO Jizerské hory, Nadleśnictwo Świeradów Zdroj, Nadleśnictwo Szklarska Poroba a Lesy ČR, krajské ředitelství Liberec.
Jizerská oblast tmavé oblohy zaujímá území o rozloze necelých 75 km2. Tato "rezervace tmy" se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území dvou států. Na české straně sahá od osady Jizerka po horu Smrk, v Polsku pokračuje po Vysokém jizerském hřebenu, obepíná Velkou Jizerskou louku a osadu Orle. Jedná se o první mezinárodní oblast tohoto typu na světě, v několika zemích světa ale již podobné existují. Oblast je zřízena s cílem informovat laickou i odbornou veřejnost o zdejším zachovalém nočním životním prostředí, vzdělávat v této problematice, propagovat ochranu nočního životního prostředí s důrazem na tmavé nebe a je základem pro ochranu přírodního prostředí v této oblasti před světelným znečištěním. Počítá se také s astroturistikou, zejména na polské straně se budují místa pro využití turisty, na české straně se zase počítá s veřejným pozorováním dalekohledy pod tmavou jizerskohorskou oblohou.
Více informací na www.asu.cas.cz nebo www.izera-darksky.eu