Praha bude hostit pět desítek kosmonautů
Ve dnech 4. - 10. října se v našem hlavním městě uskuteční ojedinělá událost - navštíví jej celkem 53 astronautů a kosmonautů ze 17 zemí světa, které sdružuje společnost ASE (Asociace výzkumníků vesmíru). Uskuteční se zde totiž celosvětový kongres této organizace. Program vyvrcholí ve středu 7. října, kdy se kosmičtí cestovatelé rozjedou do různých koutů republiky, aby pobesedovali s veřejností a přispěli k popularizaci kosmonautiky.
Mezinárodní asociace ASE byla založena roku 1985 a v současné době sdružuje přes 325 astronautů z 35 zemí světa. Jejím hlavním posláním je umožňovat kontakt a výměnu zkušeností mezi kosmonauty z celého světa a podporovat vědu a cestování do kosmu.
Největší akcí, pořádanou organizací ASE, je právě celosvětový kongres, který se letos uskuteční v Praze. Primární úlohou této konference je setkání astronautů a diskuze o zkušenostech z vesmírných letů, technických aspektech cestování do kosmu, plánování budoucích misí a o tréninku pro kosmické výpravy. Je to ale také jedinečná příležitost ke kontaktu astronautů s veřejností.
I tak ovšem kongres není určen hlavně veřejnosti a velká část bude probíhat víceméně za zavřenými dveřmi. Případní zájemci se mohou kongresu zúčastnit v úterý 6. 10. a ve čtvrtek 8. 10. po nezbytné registraci (formulář + více informací zde). Hlavními jednacími jazyky je angličtina a ruština, tlumočení pro účastníky z řad veřejnosti bohužel není zajištěno.
Veřejná část kongresu vyvrcholí ve středu 7. října tzv. Community day, kdy se účastnící se kosmonauti rozjedou do nejrůznějších měst ČR a budou besedovat s veřejností (skoro 20 astronautů bude např. v Brně, více informací na stránkách HaP Mikuláše Koperníka). Bohužel není známo kde se jednotliví astronauté budou 7. října nacházet, o tom ASE rozhodne až v pondělí 5. října.
Do Prahy se letos dostaví 53 vesmírných cestovatelů ze 17 zemí, jako nejzajímavější jména uveďme např. Rusty Schweickart (pilot lunárního modulu Apolla 9), Pamela Melroyová (velitelka raketoplánu Discovery STS-120), Sergej Volkov (velitel ISS od dubna do října 2008), Alexej Leonov (jako první vystoupil do volného kosmu v roce 1965), Yang Liwei (první čínský kosmonaut) nebo Koichi Wakata (pobyt na ISS od března do července 2009).
Doporučené odkazy: