Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Česká výprava za zatměním Slunce je v Číně
Josef Jíra Vytisknout článek

Česká výprava za zatměním Slunce je v Číně

Šanghaj
Šanghaj
22. července 2009 bude možné z pásu totality procházejícím Indií, Čínou a Tichým oceánem, pozorovat úplné zatmění Slunce. Letošní zatmění se zapíše do historie jako nejdelší zatmění v 21. století. Bohužel v České republice nenastane ani takzvaná částečná fáze, nejen proto se také skupina nadšenců ze západu Čech rozhodla vycestovat až do daleké Číny. A své zážitky přináší online.

Šanghaj
Šanghaj
Expedice je společným dílem Hvězdárny v Rokycanech, H+P Plzeň a Západočeské pobočky České astronomické společnosti. Celkově se jí účastní 33 pozorovatelů. Vzhledem k tomu, že většina z nás se této expedice nezúčastní, rozhodli jsme se pro všechny nadšence, kteří museli zůstat doma, zprostředkovat již tradiční on-line reportáž z celé expedice. Podobné reportáže vás informovali o našich expedicích na observatoři Hoher List 2006 a 2007, kde jsme měli možnost pozorovat s dalekohledem o průměru 1,06 m, nebo připomeňme online reportáž ze zatmění Slunce z dalekého Novosibirsku či slavnostního zahájení Mezinárodního roku astronomie 2009 v Paříži.

Těšit se můžete na textovou a obrazovou reportáž hned několika autorů. V žádném případě nebudeme provádět jakékoli recenze, budete si tedy moci užít bezprostředních emocí a zážitků našich expedičníků. Otázkou zůstává, zda se nám na takovou vzdálenost podaří udržovat každodenní spojení.

Šanghaj
Šanghaj
První a nejmenší expedice vyrazila na cestu již v úterý 14. 7. 2009 a tvoří ji Rosťa Medlín a Odřiška Štemberová, kteří zvolili ekonomičtější verzi a do Číny letěli na jednadvacet dní s Dubajskou leteckou společností z Mnichova. Celý pobyt v Číně si organizují samostatně, a o to zajímavější mohou být jejich postřehy. V pátek 17. 7. 2009 odletělo dalších 29 účastníků expedice z pražského ruzyňského letiště do Šanghaje přes Finsko, kde se k nim připojí ještě dva expedičníci a společně absolvují čtrnáctidenní pobyt v Číně, který jim zprostředkovala cestovní kancelář CK China Tours.

Podrobné informace včetně fotografií z místa pozorování naleznete na stránkách Západočeské pobočky České astronomické společnosti. http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/clanek/88/

Přejeme všem účastníkům nejen šťastnou cestu, ale i úspěšné pozorování a bezpečný návrat domů.




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.



27. vesmírný týden 2024

27. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 7. do 7. 7. 2024. Měsíc bude koncem týdne v novu. Ráno se potká s planetami Mars a Jupiter. Nejvýše je ráno nad jihovýchodem Saturn s velmi tenkým prstencem. Aktivita Slunce byla zpočátku zvýšená, díky třetímu návratu známé aktivní oblasti, ale snižuje se. Čínská mise Chang’e 6 skončila úspěšným dosednutím přistávacího modulu s až 2 kg vzorků z odvrácené strany Měsíce. Raketa Falcon 9 posunula rekord opakovaných letů a přistání na 22. Startoval také Falcon Heavy. Před 20 lety začala pracovat Cassini na orbitě Saturnu a před 970 lety zazářila v Býkovi jasná supernova v místě dnešní Krabí mlhoviny.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

13/P Olbers

Foto z večera 29.6. v rámci testu ovládania teleskopu cez internet mimo mojej lokálnej siete. Vzhľadom na nízku polohu na oblohe, presvetlenú oblohu a menší technický zádrhel (vypadnutý napájaci kábel ostriaceho motorčeka) považujem ten test za veľmi úspešný. Použil som kvôli vyššie uvedeným skutočnostiam iba 19 minút dát. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 19x60 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 30 flats, master darks, master darkflats

Další informace »