Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záznam online přenosu startu raketoplánu Discovery
Vít Straka Vytisknout článek

Záznam online přenosu startu raketoplánu Discovery

Discovery připraven ke startu
Discovery připraven ke startu
Začínáme ve 23:40, Discovery by se měl vydat do vesmíru v 0:43.

Záznam startu zde.

1:00:Takže 125. mise raketoplánu, 36. mise Discoveryho a 28. mise raketoplánu k ISS je úspěšně na cestě. Ke stanici by se měla připojit v úterý. Děkujeme za pozornost a přejeme dobrou noc.

0:55:Raketoplán je nyní na suborbitální dráze, nyní vyletí setrvačností do jejího nejvyššího bodu, kde znovu zažehne motory a dostane se na výchozí dráhu, ze které zahájí stíhání Mezinárodní kosmické stanice.

0:53:Hlavní motory vypojeny, externí nádrž odhozena.

0:50:Discovery rotuje o 180 stupňů kvůli lepší komunikaci, na záběrech NASA TV vidíme záběry z jeho externí nádrže, kamera kontroluje tepelný štít.

0:48:Discovery se v případě poruchy už nemůže vrátit na Floridu.

0:47:Byly odděleny obě pomocné rakety na tuhá paliva, Discovery pokračuje pomocí svých hlavních motorů.

0:45:Zhruba půl minuty po startu je tah hlavních motorů raketoplánu snížen na asi 70 procent, aby se snížilo aerodynamické namáhání, po překočení rychlosti zvuku se tah vrátí na 100 procent.

0:44:

And liftoff!!!
And liftoff!!!
A start, proveden rotační manévr pro správné navedení na dráhu.

0:43:Odsunuta poslední část obslužné věže.

0:41:Byly aktivovány přídavné zdroje energie, odpočítáváme poslední minuty.

0:38:Od raketoplánu byla odsunuta část obslužné věže, sloužící pro přístup do kabiny.

0:35:Oficiální odpočítávání opět běží v čase T-9 minut.

0:34:Start povolen!! Do kabiny Discoveryho byly proneseny poslední přání zdaru a šťastné cesty.

0:32:

Řídící středisko v Houstonu
Řídící středisko v Houstonu
Probíhá závěrečné hlasování...

0:24:Dosud se neobjevily žádné technické potíže, rozhodnutí o startu by mělo v řídícím středisku padnout již velmi brzy.

0:20:Do startu zbývá 23 minut a tribuny v Kennedyho kosmickém středisku jsou zaplněny tisíci lidí, těšících se na start.

0:15:Předchozí start rektoplánu, Endeavouru STS-126 15. listopadu, sledovala v přímém přenosu také posádka Mezinárodní kosmické stanice, snad nevynechají ani dnes.

0:07:Start byl o dvě sekundy uspíšen, na 0:43:44 na základě upřesnění dráhy Mezinárodní kosmické stanice, se kterou se Discovery spojí v úterý. Dobře to dokumentuje, jaká přesnost je zde potřeba.

0:00:Samozřejmě, že start nemusí jít jako po másle a můžou nastat nepředvídané situace (např. selhání některého motoru), které si vynutí přerušení letu. Říká se jim "aborty". Jsou v podstatě dva druhy. První druh abortu počítá s bezpečným přistáním raketoplánu. Záleží na mnoha okolnostech, mezi nimi vzdálenosti od kosmodromu, rychlosti atd. Podle toho může přistát buďto na Floridě, poblíž místa startu, v západní Evropě (2 místa ve Španělsku a 1 ve Francii), anebo po obletu Země v Kalifornii. Může se také dostat na prozatimní neplánovanou dráhu kolem Země, na které by bylo vyneseno další rozhodnutí. Nedá se ale vyloučit, že se raketoplán stane neovladatelným, pak by šlo už čistě jen o záchranu posádky. Každý člen je vybaven padákem, pokud by bylo nutné ve vzduchu opustit stroj, vystrčili by astronauté z poklopu speciální tyč, po které by se dostaly do bezpečné vzdálenosti od stroje (pokud by některý vyskočil jen tak a potkal se s křídlem, není těžké domyslet, jak by dopadl) a seskočili s padákem, vystřelovací křesla se při misích raketoplánů nepoužívají kvůli obtížnosti technického provedení. Doufejme, že se dnes žádného abortu nedočkáme.

23:49:Oficiální odpočítávání bylo naposledy zastaveno v čase T-9 minut. V této plánované přestávce provedou týmy v řídícím středisku hlasování a rozhodnou o dnešním startu.

23:46:Posádka už je usazená a připoutaná v křeslech, poklop uzavřen a technici se chystají opustit rampu.

Poslední zamávání novinářům před odjezdem na rampu
Poslední zamávání novinářům před odjezdem na rampu
23:40:Vítejte u online přenosu startu rektoplánu Discovery s posledním párem solárních panelů k Mezinárodní kosmické stanici. Technické týmy se nepotýkají s žádnými potížemi a počasí dnes vypadá opravdu nádherně, 100 % pro start, tak ať to vydrží. Čas startu je přesně 0:43:46 SEČ.

Doporučené odkazy:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



31. vesmírný týden 2024

31. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 7. do 4. 8. 2024. Měsíc na ranní obloze potkává ve fázi srpku planety a ubývá k novu. Večer je extrémně nízko Merkur a Venuše, od půlnoci už je vidět Saturn, ráno nejlépe Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je stále poměrně vysoká a nastala velmi silná erupce na odvrácené polokouli. Začínají létat Perseidy. Centrální stupeň druhého exempláře obří rakety SLS už je na Floridě. Raketa Falcon 9 je zpět ve službě. Mars opět poodhalil velmi zajímavé kameny, jaké jsme dosud neviděli. Před 15 lety se k Merkuru vydala sonda MESSENGER, která konečně pomohla zmapovat podrobně téměř celý povrch planety. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce H alfa Jindřichův Hradec

Další informace »