Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Astronomický software 8 - PEA

Astronomický software 8 - PEA

Program PEA
Program PEA
POSEC: Tentokrát je článek věnovaný astronomickému softwaru vyjímečný. Je totiž věnován programu z "domácí dílny". Pomocí tohoto nástroje lze snadno a rychle otestovat kvalitu vaší montáže.

Prakticky každá montáž díky výrobním nepřesnostem trpí kolísáním rovnoměrnosti chodu při sledování objektů na obloze. Pro měření tohoto "kolísání", tzv. periodické chyby, montáže existuje celá řada výborných programů. Vesměs mají společné, že vyhodnocují záznam pokynů při navádění montáže na hvězdu na obloze. Jeden program se však této koncepci poněkud vymyká. Pro vyhodnocení chyby montáže totiž oblohu vůbec nepotřebuje.

Tímto softwarem je PEA - Periodic error analyser.

Program neoplývá nadbytkem funkcí (často zbytečných) na které jsme zvyklý u profesionálních nástrojů. Je celý zaměřen k jedinému účelu: rychlému vyhodnocení chyby montáže.

Program PEA
Program PEA
Program je koncipován jako průvodce, který Vás provede celým procesem vyhodnocení chyby montáže. Vlastní princip vyhodnocení byl nastíněn na našem serveru již dříve. Spočívá ve vyhodnocení jasové stopy umělé hvězdy. Pro celé vyhodnocení tedy potřebujete pouze záznam stopy umělé hvězdy a popř. i temný (DARK) a homogenizační (FLAT) snímek.

Mimo určení periodické chyby montáže program umožňuje stanovit z vyhodnoceného signálu i spektrum periodické chyby montáže a simulovat rozložení jasu hvězdy na pixelech detektoru (resp. průřez rozložení jasu hvězdy). Rovněž máte možnost si získané průběhy vyhladit (prostým průměrováním sousedních bodů) a získaný průběh využít pro korekci periodické chyby (PEC).

Program PEA
Program PEA
Program je primárně určen k rychlému orientačnímu stanovení kvality paralaktické montáže. Lze jej však přirozeně využít i pro stanovení rovnoměrnosti chodu i altazimutální montáže.

V obou případech (jak ostatně již z vlastní metody měření vyplývá) neočekávejte velmi vysokou přesnost měření. Při vhodně zvolených parametrech ohniskové vzdálenosti dalekohledu (objektivu) je však více než dostatečná pro posouzení kvality montáže, popř. generaci průběhů periodické chyby nutných pro korekci periodické chyby montáže.

Podrobnější návod práce s PEA je připojen ve formě PDF souboru v instalačním souboru.

Periodic error analyser je freeware a můžete si jej zdarma stáhnout na webu Přístrojové a optické sekce ČAS v sekci Download. Instalace programu je velmi snadná. Postačuje rozbalit stáhnutý soubor na libovolné místo na disk.




O autorovi



51. vesmírný týden 2024

51. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 12. do 22. 12. 2024. Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a bude koncem týdne v poslední čtvrti. Na večerní obloze září nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem. Nad jihem je ještě slabší Saturn a později večer vychází Mars. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Byly vydány podrobnosti, jak přesně došlo k havárii vrtulníčku Ingenuity na Marsu. SpaceX letos láme rekordy na všech stranách. Před 40 lety započala mise sondy Vega 2, dvojice sond, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »