Dnes večer nastane nejjasnější úplněk roku 2008
Měsíc dosáhne fáze úplňku 12. prosince v 17 hodin a 37 minut. Přibližně o 5.5 hodiny později bude k Zemi v této lunaci (doba oběhu Měsíce kolem Země) nejblíže, konkrétně 356 566 km.
Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze. Je-li k Zemi nejblíže (v tzv. perigeu), leží od Země 356 410 km. Naopak nejdále je 406 740 km (v apogeu). Na obloze to tedy znamená, že se měsíční kotouč v okamžiku perigea zvětší o asi 14 % oproti apogeu. Pro představu je rozdíl obou vzdáleností podobný, jako kdybychom do přímky položili asi 4 a ¼ Země. V měřítku Země - Měsíc je však tento rozdíl poměrně malý, tudíž lidským okem jen těžko rozeznáme, že je Měsíc na obloze o něco větší než před 14 dny. Fotografií to však lze odhalit snadno - stačí pořídit dvě fotografie Měsíce, které se liší vzdáleností našeho přirozeného souputníka od Země (viz úvodní fotografie).
Co však je nejen měřitelné, ale pro ty pozornější i citelné, je jas Měsíce. Oproti okamžiku, kdy je Měsíc v úplňku nejdále od Země bude jas Měsíce asi o 30 % větší. Tím lépe ještě nahrává fakt, že měsíční úplňky bývají nejvýše nad obzorem v zimních měsících, tedy v době okolo zimního slunovratu. Ten nastane 21. prosince ve 13 hodin a 3 minuty (za pouhých 9 dní). Měsíc tak nalezneme kolem půlnoci velmi vysoko v souhvězdí Býka.
I když bude obloha zatažená, bude se nám zdát, že je jemně namodralá a ani v temné přírodní noci se nedočkáme úplné tmy. Naopak vyjasní-li se, bude možné za svitu měsíčního úplňku číst bez pomoci baterky text novin. Spíše však tomu nahraje právě ta souhra nejjasnějšího úplňku roku a značné výšky Měsíce nad obzorem, než pouhý fakt, že je úplněk jasnější než obvykle.
Zdroje:
[1] http://planety.astro.cz/zeme/38/
[2] http://science.nasa.gov/headlines/y2008/09dec_fullmoon.htm