Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pojďme společně zahájit Mezinárodní rok astronomie, online na astro.cz
redakce Vytisknout článek

Pojďme společně zahájit Mezinárodní rok astronomie, online na astro.cz

České logo
České logo
Redakce astro.cz připravuje na Silvestr a Nový rok projekt, jehož rozsah nemá na českém astronomickém internetu obdoby. Postupně společně zahájíme nový rok 2009, který je tentokrát věnován astronomii. Jako první přivítají nový rok obyvatelé ostrova Kiritimati na Silvestra v 11:00 našeho času. Poté budou následovat další místa naší planety. Na začátek Mezinárodního roku astronomie na tom či onom místě vás online upozorníme a současně s tím si povíme o astronomii v dané zemi, o významných observatořích apod. Jinými slovy: během zhruba 23 hodin vám postupně ve stručnosti představíme astronomii na celém světě…

Online přenos probíhá zde.


Začátek online přenosu: 31. prosince v 10:45 našeho času

Předpokládaný konec: 1. ledna v 9:30 našeho času (z přerušením online přenosu dne 1. ledna mezi 1:00 a 7:00)


Co se dozvíte během online přenosu?

  • Kde na světě v danou chvíli začne nový rok (a tedy i Mezinárodní rok astronomie).
  • Kdy začne nový rok 2009 (a tedy Mezinárodní rok astronomie) na významných astronomických místech.
  • Informace o astronomii v nejrůznějších zemích světa.
  • Co se chystá v zahraničí k Mezinárodnímu roku astronomie.
  • Co je to Mezinárodní rok astronomie.

Jak se zapojit?

Máte nějaké informace o astronomii v zahraničí? Fotografie? Zajímavé odkazy? Pošlete nám je! U všech informací ale uveďte zdroj a své jméno. Materiály musí být použitelné pro publikování na astro.cz (nesmí na ně být uvalen copyright), neplatí ale pro internetové odkazy. Zasílejte nám prosím ale materiály v rozumné míře. Děkujeme! Kontakt: kubala(zavináč)astro(tečka)cz. Do předmětu emailu prosím uveďte "IYA online"


Odkaz: stránky astro.cz k Mezinárodnímu roku astronomie




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



5. vesmírný týden 2025

5. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 2. 2. 2025. Měsíc bude v novu. Večer je možné vidět šest planet, z toho trojice Venuše, Jupiter a Mars jasně dominuje na první pohled, a pak už je vidět okem jen Saturn. Aktivita Slunce je nízká a možná neuvidíme skoro žádné skvrny. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) se rozpadla, ale stala se ozdobou oblohy na jižní polokouli. Český projekt Czsky.cz nyní plnohodnotným online planetáriem. Sondy mířící k Měsíci jsou zatím na oběžné dráze Země, ale už poskytují zajímavá data. 29. ledna připomeneme 90 let od narození významného českého astronoma Luboše Kohoutka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter + Mars

Jupiter + Mars

Další informace »