Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Seminář DEN S KOSMONAUTIKOU

Seminář DEN S KOSMONAUTIKOU

Poster na seminář Den s kosmonautikou
Poster na seminář Den s kosmonautikou
V sobotu 25. října 2008 proběhne celodenní seminář DEN S KOSMONAUTIKOU, který pořádá občanské sdružení Kosmo Klub ve spolupráci s korespondenčním seminářem M&M při Metematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Místem konání je budova MFF UK na adrese Ke Karlovu 3. Akce se koná v rámci Světového kosmického týdne 2008, jehož hlavní ideou je informovat širokou veřejnost o pokrocích a objevech ve využití vesmíru a především přivést mládež k jeho poznávání. Zastřešujícím tématem letošního ročníku je Exploring the Universe (Výzkum vesmíru). Součástí programu semináře bude autogramiáda nové knihy, bardů v popularizaci kosmonautiky, Karla Pacnera a Antonína Vítka.

Program semináře bude zahájen představením hlavních partnerů v 10:15 a bude pokračovat sérií sedmi přednášek na různá témata spojená s kosmickým výzkumem. Spektrum přednášek bude velmi bohaté a zahrnuje oblasti kosmonautiky od nosných raket až po sondy mířících za hranice naši sluneční soustavy. Opomenuta nebude ani česká kosmonautika.

Své zastoupení na semináři bude mít také Česká kosmická kancelář, která koordinuje spolupráci České republiky s Evropskou kosmickou agenturou ESA. Mezi elitní státy ESA se od 1. ledna 2009 zařadí i naše země a je více než vhodné se seznámit co vše se u nás na poli kosmonautiky děje. Dalším významným, tentokrát historickým, datem je 24. říjen 1978, kdy byla z kosmodromu Pleseck vypuštěna první československá družice Magion 1. A právě v době konání semináře si připomeneme již 30. výročí této události.

Mimo přednáškový program proběhne autogramiáda knihy Půlstoletí kosmonautiky autorů Karla Pacnera a Antonína Vítka. Celá akce je určena široké veřejnosti a vstup na ni je ZDARMA. Pro více informací a podrobný program navštivte webové stránky http://seminar.kosmo.cz/.

Ing. Karel Pacner (*1936 Janovice nad Úhlavou)
Karel Pacner celý svůj život strávil v redakci Mladé Fronty - MF Dnes, kde nastoupil již v roce 1959. Jako novinář se věnoval popularizaci vědy a obzvláště pak kosmonautiky, o níž napsal i velké množství knih. Mimo kosmonautiku se Karel Pacner věnuje tématu moderních dějin a historie špionáže. V roce 2002 odvysílala Česká televize seriál Československo v síti zvláštních služeb, jehož scénář napsal Karel Pacner. Za svoji píli obdržel ceny za popularizaci Akademie věd ČR a Rady vlády pro vědecký a technologický rozvoj ČR.

Mgr. Antonín Vítek, CSc. (*1940 Praha)
Antonín Vítek je dnes právem považován za největšího znalce kosmonautiky v České republice. Již v 60. letech stál u zrodu klubu SPACE, který objektivně informoval o americké a sovětské kosmonautice. Později jsme se s jeho články mohli setkat v časopise Letectví a kosmonautika, se kterým spolupracuje dodnes. Antonín Vítek je spolu s Patrem Lálou autorem Malé encyklopedie kosmonautiky, která vyšla v roce 1982 a dodnes je neocenitelným zdrojem informací. K 40. výročí kosmonautiky začal Antonín Vítek provozovat na internetu databázi SPACE 40, kde jsou podrobné informace o všech vypuštěných kosmických tělesech. V současné době se s ním můžeme setkat také na televizních obrazovkách a v rozhlase při komentování kosmonautických událostí.

PROGRAM SEMINÁŘE

Zahájení semináře
KK, M&M, MFF 10:15 - 10:30

Představení činnosti M&M
M&M 10:30 - 11:00

Česká kosmická kancelář
Milan Halousek 11:00 - 11:30

Jak se dostat nahoru - kosmické nosiče
Michal Polák 11:30 - 12:30

Autogramiáda
Karel Pacner a Antonín Vítek 12:30 - 13:00

Toulky sluneční soustavou - navštívená tělesa
Antonín Vítek 14:30 - 15:15

Velká cesta - Voyagery
Radek Valkovič 15:15 - 15:45

Pohledy do nekonečna - družicová astronomie
Jaroslav Kousal 15:45 - 16:15

České vesmírné úspěchy - Magion, Sojuz 28
Michal Václavík 16:30 - 17:45

Diskuze, prostor pro otázky, promítání
moderováno dle potřeby 17:45 - 18:15

Michal Václavík, tiskový mluvčí Kosmo Klubu, o. s.




O autorovi

Michal Václavík

Michal Václavík

Michal Václavík (*1985) studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Kosmický prostor, Nosiče a družice a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo Klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky. Od roku 2008 pracuje v České kosmické kanceláři a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech Evropské kosmické agentury. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA).



46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »