O 48. praktiku pro pozorovatele proměnných hvězd
Autor: Petr Kliment
Noční pozorování se konalo na soukromé hvězdárně ALTAN.Observatory L. Bráta, která je situována u chaty Alena.
Celkem se zúčastnilo praktika 18 pozorovatelů a s doprovodem to bylo celkem 28 osob. Přístrojové vybavení bylo letos rovněž rekordní. Kromě místního vybavení si 5 pozorovatelů přivezlo svou sestavu dalekohled + CCD kamera. Zde je výčet techniky, se kterou se pozorovalo:
CCD kamery:
SBIG ST-7 + BVRI filtry
SBIG ST-8 + BVRI filtry
SBIG ST-9 bez filtru
G2-402 + BVRI filtry
G2-402 + UBVRI filtry
ATIK CCD KAMERA 16 IC B/W COOLED
Dalekohledy:
Vixen VMC200L, f/6 + EQ-6 PRO SkyScan
Skywatcher RL200mm, f/5 + EQ-6 PRO SkyScan
Orion telescope RL150, f/5 CRAYFORD + EQ-6 PRO SkyScan
RF150mm + EQ-6 SynTrek
Sonnar 180/4,0 + HEQ-5 SynTrek
Sonnar 180/4,0 + EQ-6 PRO SkyScan
RF 34/135mm + EQ-2
RL250/1500 mm, dobson
RF70/320mm
RL180mm, f/10 + paralaktika
RF SCOPOS 66mm/400m + azimut. stativ
několik triederů
K tomu spousta notebooků, kabelů, závaží, různých okulárů, filtrů, reduktorů, kufrů. Při pozorování měli pozorovatelé možnost být napojeni na rozvod internetu přes LAN router nebo WiFi. Jak to vypadalo před, při a po pozorování můžete vidět na obrázcích 2,3 a 4.
Kromě pozorování exoplanety a standardních polí jsme měřili a pozorovali i vizuálně zákrytové dvojhvězdy a některé fyzické proměnné. Celkem se podařilo napozorovat 17 okamžiků minim zákrytových dvojhvězd CCD kamerami, 4 minima vizuálně, přibližně 300 CCD měření fyzických proměnných a přibližně 100 vizuálních odhadů fyzických proměnných hvězd. Když k tomu všemu přičteme krásnou čistou oblohu v Krkonoších, byli všichni pozorovatelé více než spokojeni.
Autor: Jerzy Speil
V úterý měl přednášku Petr Svoboda o tom jak docílit co nejvyšší přesnosti při CCD fotometrii. Tipy a triky jak se vyvarovat hrubých chyb, systematických trendů v datech a podobně.
Ve středu a ve čtvrtek potom zazněly příspěvky opět od Petra Svobody o tom jak převádět instrumentální barevnou fotometrii do mezinárodního standardního fotometrického systému Johnson-Cousins BV(RI)c. První den jsme se teoreticky dozvěděli vše o transformačních koeficinetech. A druhý den jsme si každý v praxi vypočítal své transformační koeficienty Cb, Cv, Cr a Ci, podle svých snímků proměřeného pole IC4665. Pro zjednodušení bude pro pozorovatele na základě této praktické výuky vytvořena pomůcka - sešit v MS Excelu - kde si budou moci jednoduše spočítat své koeficienty. Pro převod z instrumetnálních do standardních systémů bude vytvořena on-line aplikace na serveru var.astro.cz.
Kromě přednášek a individuálního programu jednotlivých účastníků se hodně sportovalo. Měli jsme k dispozici zdarma tenisový kurt a hřiště na basketbal a tak se hodně hrál tenis, nohejbal, badminton a házelo se na koš.
Autor: Bohuslav Hladík
Na závěr praktika ještě proběhly dva body, které bych zde rád zmínil. Tím prvním bylo proměření linearity CCD kamery ATIK, kterou s sebou přivezl Petr Kliment. Ukázalo se, že kamera ač má Antiblooming je celkem vhodná na pozorování proměnných hvězd. Má totiž lineární odezvu v rozsahu 0 až 40 kADU (z maximálně 65 kADU). Lze ji tedy bez problémů používat jako plnohodnotný nástroj na fotometrii. Ve vývoji je i motorizované filtrové kolo. Za celkem nízkou sumu lze tedy pořídit kameru s 16ti bitovým A/D převodníkem, aktivním chlazením a s vysokou citlivostí. Pokud se výrobci podaří do prodeje dát i karusel s filtry, lze tento přístroj plnohodnotně používat i na barevnou fotometrii. Průběh odezvy kamery v závislosti na síle signálu ukazuje obrázek 8 a 9.
A druhou důležitou událostí bylo, že na základě toho, co se naučil na praktiku si jeden z účastníků praktika zapůjčil sekční přístrojový set Vixen + CCD ST-7. Novým zapůjčitelem přístroje bude od září 2008 do října 2009 Bohuslav Hladík z Prahy.
Na závěr bych rád poděkoval všem účastníkům praktika za aktivní účast na denních přednáškách i nočním pozorování a doufám, že pro všechny bylo praktikum inspirativní a poučné, jako pro mne.
Těším se za rok nashledanou!
Článek převzat z časopisu e-Perseus, který je dostupný na webu Sekce Pozorovatelů proměnných hvězd.