Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Nezapomeňte na Perseidy!
Petr Kubala Vytisknout článek

Nezapomeňte na Perseidy!

Perseida, autor: Joshua Tree
Perseida, autor: Joshua Tree
K létu už neodmyslitelně patří meteorický roj Perseidy. Slzy svatého Vavřince, jak se Perseidam lidově říká, ozáří již tradičně okolo 12. srpna noční oblohu.

Perseidy můžete na obloze pozorovat od 27. července do 17. srpna. Maximum Perseid nastává letos 12. srpna odpoledne. Nejlepší podmínky k pozorování budou v noci z pondělí 11. srpna na úterý 12. srpna, přesněji v úterý okolo 2. až 4 hodiny ranní. Tradiční nepřítel pozorovatelů - Měsíc tentokrát příliš rušit nebude, neboť zapadne asi půl hodiny po půlnoci. V dalších dnech se bude ale situace zhoršovat, protože už v sobotu 16. srpna nastane úplněk a také částečné zatmění Měsíce.

Při pozorování Perseid se zdá, že meteory vylétávají z jednoho bodu na obloze. Tomuto bodu se říká radiant a v tomto případě se nachází v souhvězdí Persea, odtud tedy název meteorického roje.

Za původem Perseid je kometa Swift - Tuttle, která svou dráhu zaneřádila malými prachovými částicemi. Mrakem těchto částeček prolétá Země každé léto. Perseidy vylétávají do atmosféry rychlostí okolo 58 km/s. Jedná se o malé prachové částice, které se vždy ve výšce okolo 100 km vypaří.

V maximu můžeme na obloze vidět až 100 meteorů za hodinu. V letošním roce ale spatříme při ideálních podmínkách spíše okolo 40 meteorů za hodinu. Pokud se rozhodnete Perseidy pozorovat, doporučujeme místo daleko od rušivých pouličních světel. K samotnému pozorování meteoru nic nepotřebujete, s ohledem na krčí páteř se doporučuje poloha ležmo. V přírodě by jste si měli pod sebe dát například karimatku. Nejednomu pozorovateli se už osvědčila plážové zahradní lehátka.

Obrázek: Perseidy v roce 2007 nad Kalifornií. Autor: Joshua Tree. Zdroj: spaceweather.com

Doporučené odkazy:




O autorovi



6. vesmírný týden 2025

6. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 2. do 9. 2. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je dobře vidět na večerní obloze. Nejjasnější ze šesti viditelných planet je Venuše, následují Jupiter a Mars. Slabý je Saturn a jen v dalekohledu je viditelný Uran a Neptun. Kometa G3 ATLAS na jižní obloze pomalu mizí. Aktivita Slunce se mírně zvýšila. Na Floridě pokračuje sestavování rakety SLS, byla vynesena řada družic, mezi nimi i tři geostacionární třemi různými nosiči a na ISS pokračovala série výstupů so volného kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

☺️

Nečekané ale je tam ✌️????

Další informace »