Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Jarní astronomický výšlap po stopách meteoritu

Jarní astronomický výšlap po stopách meteoritu

Hvězdárna Žebrák
Hvězdárna Žebrák
V roce 1824 dopadl do oblasti mezi obcemi Žebrák a Praskolesy meteorit. Rozpadl se na několik kusů, ty největší jsou uloženy v Národnímu muzeu v Praze a menší ve Vídni, další úlomky pak v muzeích po celém světě. Třetí větší část nebyla nikdy nalezena, a tak se pokusíme dopadová místa najít i se zájemci o zajímavý naučný výlet.

Hvězdárna Žebrák totiž pořádá už v sobotu 12. dubna od 10 hodin Jarní astronomický výšlap s podtitulem pojďme najít pozůstatky meteoritu Praskolesy. Pomocí starých map a záznamů se pokusíme dostat na místa, kam před více než 180 lety dopadl slavný meteorit Praskolesy. A jak vlastně takový meteorit vypadá? I na to se můžete přijít podívat. Při této příležitosti Hvězdárna Žebrák také odhalí dokonalou kopii největší části meteoritu umístěné v Národním muzeu v Praze, která byla muzeem vyrobena speciálně pro hvězdárnu za pomoci města Žebrák. Výletu se může zúčastnit každý zájemce bez rozdílu věku, trasa by měla být do 5 kilometrů. A ještě místo setkání? Hvězdárna Žebrák v 10 hodin. Zde účastníci absolvují zajímavé povídání o meteoritu a získají i zajímavé materiály.

Doporučené: stránky Hvězdárny Žebrák




O autorovi



6. vesmírný týden 2025

6. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 2. do 9. 2. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je dobře vidět na večerní obloze. Nejjasnější ze šesti viditelných planet je Venuše, následují Jupiter a Mars. Slabý je Saturn a jen v dalekohledu je viditelný Uran a Neptun. Kometa G3 ATLAS na jižní obloze pomalu mizí. Aktivita Slunce se mírně zvýšila. Na Floridě pokračuje sestavování rakety SLS, byla vynesena řada družic, mezi nimi i tři geostacionární třemi různými nosiči a na ISS pokračovala série výstupů so volného kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

☺️

Nečekané ale je tam ✌️????

Další informace »