Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Několik námětů, jak využít zatmění Měsíce
Jan Hollan Vytisknout článek

Několik námětů, jak využít zatmění Měsíce

Fotometrie zatmění. Měření pomocí SQM, fotoaparátu a luxmetru
Fotometrie zatmění. Měření pomocí SQM, fotoaparátu a luxmetru
Především, zatmění, pokud není Měsíc neprůhledně zakryt mraky, je moc pěkné. Měsíc v geometrickém stínu Země, chvíle krátce předtím, než se do něj úplně pohrouží, i chvíle, když se zase vynořuje. Změny jasů, barev, změny noci z výjimečně světlé (těsně před zatměním je Měsíc nejsvětlejší) na temnou, jak Měsíc přestane osvětlovat krajinu a ovzduší. I pár pohledů během úkazu stojí za to, ještě lepší je trpělivě se dívat na nebe celou dobu; přitom lze třeba poslouchat tichou hudbu. Ještě připomeňme, že okraj stínu vrženého na Měsíc Zemí je jediným skutečně dobře viditelným projevem toho, že Země má tvar koule.

Jak by se v přírodě bez světelného znečištění osvětlení Měsícem měnilo, ukazují obrázky zde (ve skutečnosti bude asi zatmělý Měsíc ještě alespoň dvacetkrát tmavší, ale to by už křivka sahala až pod dolní okraj grafu) nebo dnešní předpovězený průběh světla v adresáři zde (tam pak bude vidět i realita z dnešní noci).

Mapka: pohyb Měsíce, hvězda Regulus a planeta Saturn
Mapka: pohyb Měsíce, hvězda Regulus a planeta Saturn
Během zatmění bude dobrá příležitost všimnout si, jak se Měsíc opožďuje za hvězdami. Předběhne ho jasný Regulus, dohánět ho bude Saturn. Mapku, která to demonstruje, viz zde.

Malé dalekohledy, při zvětšení tak sedmkrát až třicetkrát, mohou zážitek obohatit, zpřístupněním detailů měsíční krajiny. Detaily jsou to jiné, než u dorůstajícího Měsíce: nejde o nerovnosti terénu, vrhající stíny. Ty v přesném úplňku vymizí. Zbudou jen rozdíly v tom, jak moc měsíční půda pohlcuje světlo, tedy hlavně mezi plochami tmavých bazaltů (moří) a světlejších lehčích hornin (pevnin). Nápadná je ale i hojnost světlých bodů, u nichž jejich původ není tak zřejmý. Jde o přitom místa, kde exploze v posledních stovkách miliónů let odstranily či novým materiálem překryly půdu, která za miliardy let zčernala. Světlé plošky jsou tedy nejmladší území na Měsíci.

Při zatmění je zvláštní příležitost světlé body sledovat. Okamžiky, kdy procházejí hranicí zemského stínu (její průběh se lépe odhaduje v nevelkém zvětšení), lze zaznamenat a podle nich pak spočítat velikost a zploštění stínu Země. Obě veličiny závisejí na stavu ovzduší a je zajímavé je mezi různými zatměními porovnávat. Jediným problémem při pozorování je identifikace oněch nápadných světlých bodů: který zrovna vlezl nebo vylezl ze stínu. Pomůckou pro identifikaci může být osvědčený výběr stovky bodů (mladých kráterů), které jsme pro lepší zapamatování a rychlý zápis s kolegy v roce 1985 očíslovali. Stáhnout a si jej můžete jako soubor lun100cz.pdf. Záznam pozorování (pokud jde o časy, na několika sekundách nezáleží) pak můžete poslat na adresu hollan(zavináč)hvezdarna(tečka)cz.

Nejen velikost a tvar stínu, ale i jeho hloubku lze zkoumat. Nejjednodušší je k tomu užít digitálního fotoaparátu, který umožňuje ukládat data v surovém tvaru (s vypnutými všemi úpravami, pokud nějaké nabízí, a nejlépe i s minimálním nastavením citlivosti ISO, aby se místa Měsíce s nejvyšším jasem tak snadno nepřeexponovaly). Z takových souborů (s příponami jako raw, crw, raf) lze pak zjistit jas Měsíce před zatměním a v různých fázích zatmění. Kromě snímků Měsíce je vhodné občas pořizovat i snímky s touže expozicí, ale zakrytým objektivem (tzv. temné snímky, darkframes). Vzhledem k tomu, že Měsíc bude jistě fotografovat mnoho zájemců, bude dokonce dobře možné z takových snímků zjistit konstanty, které pro váš fotoaparát poskytnou přepočet z hodnot pro R, G, B pixely (zpravidla od jednotek či desítek do čtyřech tisíc či šestnácti tisíc) skutečným jasem (v kandelách na metr čtvereční). Vaši kameru půjde takto kalibračně navázat např. na fotoaparát Fuji S5000, který jsem zkalibroval již v roce 2003.

Nedávné použití zkalibrovaného fotoaparátu na zkoumání oblohy u Vyškova a v Brně (software viz zde) a ukázky z minulých zatmění (nějaké vysvětlivky jsou dole pod náhledy snímků, v souboru zde ), ještě starší (s jinou škálou jasů, kde se pro řád kcd/m2 užívala plná modrá a ne bleděmodrá) pak zde.

Zatmívající se Měsíc poskytuje vlastně pěkný „fotometrický klín“. A jas nezatmělého Měsíce během večera, jak roste jeho úhlová výška, pak poskytne dobrou informaci o průzračnosti ovzduší, kterou astronomové vyjadřují jako extinkci hvězd v zenitu (pro kontrolu pak poslouží i Měsíc po zatmění).

Fotoaparátem můžete během večera a noci do doby těsně před zatměním změřit i nárůst jasu Měsíce, když je sledovaná oblast téměř přesně na opačné straně od nás než Slunce (zjasnění poblíž přesné opozice). Nárůst činí až patnáct procent.

Další možností, jak pozorovat, je měřit přístrojem Sky Quality Meter (SQM). Přitom je potřeba užívat dvojice měření, kdy na čidlo vrháte malý stín (aby bylo vyloučeno přímé světlo Měsíce), a kdy vrháte stín vedle čidla. Čidlo přitom má být obráceno rovnou k Měsíci. Samozřejmě, lze měřit i v obvyklé svislé poloze, opět se zastíněným čidlem (i nezastíněným), tedy zjišťovat jas oblohy, ke kterému je přístroj zkonstruován. Předmět, kterým vrháte stín, by měl být vždy stejně daleko od čidla, aby zakrytý kousek oblohy byl vždy stejný, a kromě toho by mělo čidlo být uprostřed stínu (aby byla zakrytá vždy stejná, nejsvětlejší část nebe těsně kolem nezatmělého Měsíce). Z takových měření lze získat přesné informace o jasnosti Měsíce, tedy získat kompletní fotometrii zatmění. A také údaje o zenitové extinkci. Příkladem je graf http://amper.ped.muni.cz/light/luminance/lun_eclipse/2006/bri.png (v něm jsou obsažená měření pomocí SQM, fotoaparátu a mimo zatmění, dokud byl Měsíc dost jasný, i měření luxmetrem).

Jas nebe v zenitu lze měřit i přístrojem SQM s čočkou, pokud ji přidáte dodatečně, můžete přístroj zkalibrovat dle návodu „a glass-ball collimator for SQM“.

Pěkné noční počasí přeje Jan Hollan, Hvězdárna v Brně

Článek převzat z http://amper.ped.muni.cz/light




O autorovi



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 + NGC 4656

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 (tiež známa ako Galaxia Veľryba alebo Caldwell 32) je špirálovitá galaxia s priečkou v súhvezdí Poľovné psy vzdialená od Zeme asi 30 miliónov svetelných rokov. Mierne zdeformovaný klinovitý tvar tejto galaxie jej dáva vzhľad sleďa alebo veľryby, preto má takú prezývku. Pretože táto blízka galaxia je videná zboku zo Zeme, profesionálni astronómovia pozorujú túto galaxiu, aby lepšie pochopili plyn a hviezdy nachádzajúce sa mimo roviny galaxie. NGC 4631 obsahuje centrálné vzplanutie hviezd, čo je oblasť intenzívnej tvorby hviezd. Silná tvorba hviezd je zrejmá z emisie ionizovaného vodíka a medzihviezdneho prachu zohrievaného hviezdami vytvorenými pri výbuchu hviezd. Najhmotnejšie hviezdy, ktoré vznikajú v oblastiach tvorby hviezd, spaľujú plynný vodík fúziou iba na krátky čas, po ktorom explodujú ako supernovy. V strede NGC 4631 explodovalo toľko supernov, že vyfukujú plyn z roviny galaxie. Tento supervietor je možné vidieť v röntgenových lúčoch a pri emisii spektrálnych čiar. Plyn z tohto supervetra vytvoril obrovskú difúznu korónu horúceho plynu emitujúceho röntgenové žiarenie okolo celej galaxie. NGC 4631 má blízku sprievodnú trpasličiu eliptickú galaxiu NGC 4627. NGC 4627 a NGC 4631 boli spolu uvedené v Atlase zvláštnych galaxií ako príklad „dvojitej galaxie“ alebo páru galaxií. NGC 4631 a NGC 4627 sú súčasťou skupiny NGC 4631, skupiny galaxií, ktorá zahŕňa aj interagujúce galaxie NGC 4656 a NGC 4657. Presná identifikácia skupín je však problematická, pretože táto galaxia a ďalšie ležia v časti oblohy, ktorá je pomerne preplnená. Odhady počtu galaxií v tejto skupine sa pohybujú od 5 do 27 a všetky štúdie identifikujú veľmi odlišné členské galaxie pre túto skupinu. NGC 4656/57 je veľmi zdeformovaná špirálovitá galaxia s priečkou nachádzajúca sa v lokálnom vesmíre vzdialenom 30 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Poľovné psy. Táto galaxia sa niekedy nazýva galaxia Hokejky alebo Galaxia Páčidlo. Predpokladá sa, že jeho neobvyklý tvar je spôsobený interakciou medzi NGC 4656, NGC 4631 a NGC 4627. Galaxia je členom skupiny NGC 4631. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 164x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 62x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 210 flats, master darks, master darkflats 27.4. až 16.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »