Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Seminář 50 let kosmonautiky

Seminář 50 let kosmonautiky

Plakátek k semináří 50 let kosmonautiky
Plakátek k semináří 50 let kosmonautiky
V sobotu 13. října 2007 se uskuteční v areálu Chvalského zámku v Horních Počernicích (Praha 20) celodenní seminář 50 LET KOSMONAUTIKY na téma pilotovaného i nepilotovaného kosmického výzkumu. Program se koná u příležitosti mezinárodní akce nazvané Světový kosmický týden (World Space Week), která připomíná dva důležité milníky kosmonautiky – vypuštění první družice světa a uzavření Mezinárodní úmluvy o mírovém využití kosmického prostoru. Seminář organizuje občanské sdružení Kosmo Klub ve spolupráci s městským výborem Horních Počernic pod záštitou místostarosty Tomáše Kádnera.

Česká republika se ke Světovému kosmickému týdnu připojí již pošesté a stejně jako v minulých letech je hlavním cílem informovat širokou veřejnost a zejména mládež o významu, pokrocích a poznatcích, jenž nám přináší kosmonautika. Letošní ročník je však výjimečný. Ve čtvrtek 4. října 2007 uplyne přesně 50 let od vypuštění první umělé družice Země – sovětského Sputniku. Tímto počinem byla zahájena kosmická éra lidstva a kosmonautika začala pomalu pronikat to našeho každodenního života.

Vždyť i tak běžná věc jako je předpověď počasí nebo živý televizní přenos fotbalového zápasu z druhé strany zeměkoule je zajišťován družicemi kroužícími vysoko nad našimi hlavami. Systém navigačních satelitů zajišťuje přesné určení polohy vozidla nebo osoby na celém světě, jiné družice zase nepřetržitě dohlíží na životní prostředí a pomáhají lidstvu v poznání Země v těch nejrozmanitějších podobách. Nesmíme však opomenout ani lékařský, biologický a materiálový výzkum či meziplanetární lety k jiným tělesům sluneční soustavy. Kosmonautika za 50 let své historie posunula v mnoha oblastech vědění člověka o kus dopředu a rozhodně stojí za pozornost se podívat na významné počiny této bezesporu krásné vědy.

Za tímto účelem vznikla i výše anoncována akce 50 let kosmonautiky, kterou pořádá občanské sdružení Kosmo Klub ve spolupráci s místním výborem městské části Horních Počernic a záštitou pana místostarosty. Oficiální program začne ve zrekonstruované budově špejcharu Chvalského zámku v 10:30 slavnostním zahájením a přivítáním. Následovat bude soubor pěti přednášek nazvaných Počátky kosmonautiky, Vesmírný závod o Měsíc, Bezpilotní výzkum sluneční soustavy, Život na oběžné dráze a závěrečná Budoucnost kosmonautiky. Po skončení přednášek bude následovat video projekce a beseda s účastníky. Akce je určena široké veřejnosti a vstup na celý program je ZDARMA! Pro více informací a podrobný program navštivte webové stránky http://50let.kosmo.cz/.

Michal Václavík, tiskový mluvčí Kosmo Klubu, o. s.




O autorovi

Michal Václavík

Michal Václavík

Michal Václavík (*1985) studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Kosmický prostor, Nosiče a družice a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo Klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky. Od roku 2008 pracuje v České kosmické kanceláři a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech Evropské kosmické agentury. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA).



46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »