Pacifická astron. spol. udělila cenu pro nejlepšího amatérského astronoma za rok 2006 K. Hornochovi
Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 86 ze 17. 8. 2006.
Pacifická astronomická společnost vybrala nejlepšího amatérského astronoma pro rok 2006. Stal se jím Kamil Hornoch, vizuální a CCD pozorovatel komet, meteorů a proměnných hvězd. Cena "The Amateur Achievement Award" mu bude slavnostně předána v rámci jednání 26. valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze dne 17. srpna 2006 a předá mu ji výkonný ředitel Pacifické astronomické společnosti Dr. Michael Bennett.
Cena pro nejlepšího amatérského astronoma je udělována Pacifickou astronomickou společností od roku 1979 a oceňuje tak činnost jednotlivých amatérských astronomů, kteří významným způsobem přispěli k rozvoji astronomických výzkumů. Kamil Hornoch je prvním občanem ČR a též prvním astronomem amatérem ze zemí střední a východní Evropy oceněným touto cenou. Pečlivým přístupem ve svých pozorováních se zařadil k dalším dříve oceněným a dnes významným astronomům jako jsou George Alcock, David Levy, Albert Jones, Warren Offutt či Syuichi Nakano.
Vedle ceny pro nejlepšího amatérského astronoma je udělováno dalších šest cen za přínos k astronomickému výzkumu a vzdělávání. Oficiální vyhlášení cen proběhne 17. září 2006 na výročním setkání společnosti v americkém Baltimore. Další informace o ceně a všech oceněných lze najít na http://www.astrosociety.org/membership/awards/06winnerspr.html
Pacifická astronomická společnost byla založena v San Franciscu v roce 1889 skupinou profesionálních a amatérských astronomů severní Kalifornie. Podnětem k tomuto kroku se stalo společné pozorování zatmění Slunce. Společnost dnes sdružuje více než 15 000 astronomů ze 70 zemí světa a představuje tak největší astronomickou společnost na světě.
Jejím cílem je všestranná podpora astronomie v oblasti výzkumu, výuky a popularizace. Vedení společnosti je tvořeno představiteli profesionálních i amatérských astronomických skupin a společností a vzdělávacích organizací. Činnost společnosti je financována z členských příspěvků, darů a grantů, roční rozpočet se pohybuje ve výši přibližně 2,4 mil. USD.
Kamil Hornoch se narodil 5.12.1972. Svá pozorování provádí ve volném čase a převážně ve svém bydlišti v Lelekovicích u Brna pomocí zrcadlového dalekohledu o průměru 350 mm s připojenou CCD kamerou SBIG ST6-V.
V uplynulých letech provedl přes 2500 vizuálních odhadů a přes 3000 CCD měření jasností komet (což představuje pořízení více než 16 000 CCD snímků), dále provedl na 8000 měření pozic komet s vysokou přesností a mnoho dalších měření pozic planetek, tisíce vizuálních odhadů jasností proměnných hvězd a rovněž více než 5 000 CCD snímků těchto těles. V posledních letech přibylo k jeho zájmům sledování centrální oblasti galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy, kde dosud objevil ve spolupráci s kolegy 41 nov.
Vzhledem k rychlému zpracování dat se mu daří aktuálně informovat o svých objevech a pozorováních prostřednictvím světových informačních astronomických služeb. Např. v The Smithsonian / NASA Astrophysics Data System lze najít 540 abstraktů publikací s jeho přispěním.
Vizuální pozorování provádí stabilně s vysokou přesností určené jasnosti.
Kromě odborné činnosti se zabývá také popularizací astronomie, koordinuje pozorování dalších pozorovatelů a rovněž spolupracuje s Astronomickým ústavem AV ČR v Ondřejově. Je členem České astronomické společnosti, Společnosti pro meziplanetární hmotu a několika dalších astronomických spolků. Svým přístupem k astronomickým pozorováním představuje vzor pro ostatní pozorovatele.
Tiskové prohlášení je možné stáhnout ve formátu MS WORD .
Ivo Míček
místopředseda Společnosti pro meziplanetární hmotu