Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Izrael bude vypouštět vojenské družice z letadla

Izrael bude vypouštět vojenské družice z letadla

black_sparrow1.jpg
Nadpis tohoto článku není úplně správný, je nutné jej poněkud objasnit. Letadlo bude v tomto případě sloužit jako první stupeň kosmického dopravního prostředku. Do výšky kolem 10 km vynese raketu, upevněnou pod trupem nebo pod křídlem. Po dosažení plánované výšky dojde k oddělení rakety od letounu a k zažehnutí jejího raketového motoru. Raketa pak dopraví užitečné zatížení - v tomto případě vojenskou družici - na oběžnou dráhu kolem Země.

V současné době existuje pouze jeden fungující systém pro tzv. "vzdušný start". Třístupňová americká raketa Pegasus o hmotnosti zhruba 23 tuny je vynášena do výšky 12 km pomocí letounu L-1011 (dříve B-52). Na oběžnou dráhu kolem Země je schopna dopravit náklad o hmotnosti kolem 450 kg. Od roku 1990 bylo realizováno již 36 startů. Výrobu a provoz systému Pegasus zajišťuje společnost Orbital Science Corporation.

black_sparrow2.jpg

Návrh izraelského systému má vypracovat konsorcium firem RAFAEL, Israel Armament Authority a IAI, které bylo za tímto účelem založeno.

Doprava družice na oběžnou dráhu kolem Země za využití letadla je levnější než pomocí klasických nosných raket, startujících z kosmodromu. V tomto případě odpadá nutnost kosmodromu (letadlo startuje z letiště), první stupeň systému (letadlo) může být používán opakovaně, je zde možnost navedení družice na dráhy s různým sklonem apod. Jediným vážným problémem je omezená nosnost letadla, nicméně řada malých kosmických raket se do těchto omezujících parametrů "vejde".

V současné době se izraelský projekt blíží do stadia zkoušek. Záštitu nad ním převzalo Ministerstvo obrany Izraele, které má zájem na vypouštění malých špionážních družic. Součástí kosmického dopravního systému by mohla být například raketa třídy vzduch-země Black Sparrow. K jejímu vypouštění by mohly sloužit například letouny F-15, F-4, F-111 či B-52.

ishim.jpg

V různých státech světa existuje celá řada obdobných návrhů dopravních kosmických systémů, avšak zatím největším problémem jejich realizace je nedostatek finančních prostředků. Na jednom takovém projektu s názvem "IŠIM" spolupracuje Rusko a Kazachstán. Pro vynášení malých družic by v prvním stupni dopravního systému mohl být využit letoun Mig-31. Tento letoun je schopen dosáhnout výšky až 25 km, kde by došlo k oddělení nosné rakety na tuhou pohonnou látku, jež by na oběžnou dráhu kolem Země dopravila družici o hmotnosti do 200 kg. Modifikace dvou letounů Mig-31 by měla být dokončena v roce 2007.

Zdroj: spacenews.ru, unitedjerusalem, israeli-weaponsa www.rian.ru
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »