Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Společnost Virgin Galactic a kosmická turistika

Společnost Virgin Galactic a kosmická turistika

Virgin_Galactic_1.jpg
Britský magnát Richard Branson informoval o tom, že první komerční kosmonaut s ním společně poletí za hranice zemské atmosféry již za 2,5 roku. V současné době se společnost Virgin Galactic věnuje vývoji a výrobě kosmických dopravních prostředků pro suborbitální lety.

O svých plánech informoval Branson novináře na tiskové konferenci v Bombaji, kam přiletěl minulý týden při příležitosti zahájení leteckého provozu mezi Londýnem a Bombají. Od nynějška budou letadla společnosti Virgin Atlantic Airways uskutečňovat lety na nové lince třikrát týdně.

Branson se vyjádřil, že jeho cílem je udělat kosmickou turistiku bezpečnou a dostupnou lidem na celém světě. První kosmický let absolvují společně s Bransonem jeho rodiče, jeho syn a dcera. Během nejbližších 5 let se za hranice zemské atmosféry vypraví přibližně 3000 soukromých kosmonautů-turistů. Již nyní společnost Virgin Galactic registruje více než 7000 objednávek letenek do vesmíru. Cena letenky činí 200 000 amerických dolarů.

Koncem března bylo oznámeno jméno vítěze reklamní akce, organizované společnostmi Virgin Galactic a Volvo Cars. Tím šťastlivcem se stal jedenačtyřicetiletý Doug Ramsburg (Northglenn, Colorado). Suborbitální let absolvuje na jednom z dopravních prostředků společnosti Virgin Galactic v roce 2008.

Virgin_Galactic.jpg

Na realizaci projektu - výrobě strojového parku soukromých kosmických dopravních prostředků společnosti Virgin Galactic - spolupracuje firma Mojave Aerospace Ventures. Právě tato společnost podporovala americkou firmu Scaled Composites při vývoji a výrobě prvního soukromého kosmického "raketoplánu" SpaceShipOne.

Společnosti, které tvoří impérium čtyřiapadesátiletého Richarda Bransona, se zabývají různorodou činností: od železniční a letecké přepravy až po telekomunikační služby. Jako svůj hlavní zájem uvádí Branson leteckou dopravu. Společnost Virgin Galactic je připravena upevnit svoje pozice na mezinárodním trhu - v USA, Indii, Nigérii a na Bahamách. V další oblasti zájmu společnosti Virgin Galactic je kosmická turistika.

Zdroj: spacenews.ru
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



51. vesmírný týden 2024

51. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 12. do 22. 12. 2024. Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a bude koncem týdne v poslední čtvrti. Na večerní obloze září nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem. Nad jihem je ještě slabší Saturn a později večer vychází Mars. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Byly vydány podrobnosti, jak přesně došlo k havárii vrtulníčku Ingenuity na Marsu. SpaceX letos láme rekordy na všech stranách. Před 40 lety započala mise sondy Vega 2, dvojice sond, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »