Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Čína vypustila již druhou družici pro studium kosmického prostředí

Čína vypustila již druhou družici pro studium kosmického prostředí

Eínská nosná raketa Long March startující se sondou Tan Ce2 25.7.2004
Eínská nosná raketa Long March startující se sondou Tan Ce2 25.7.2004
V neděli odpoledne, Čína vypustila ze základny Taiyuan v severní Čínské provincii Shanxi, již druhou družici pro studium kosmického prostředí, pojmenovanou Probe-2, čínsky Tan Ce 2.

Družice je součástí čínsko-evropského programu pro sledování okolního kosmického prostředí, zejména magnetických bouří a interakce slunečního větru s pozemským magnetickým polem a s tím spojených rizik.

Družice navržená čínskými odborníky ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou, byla na oběžnou dráhu vynesena raketou Long March 2C/SM za necelých 30 minut. Na oběžné dráze má setrvat něco přes rok.

Předchozí družice Tan Ce 1 startovala rovněž z kosmodromu Taiyuan, západně od Pekingu, dne 29.prosince 2003. Obě čínské družice se zapojily do projektu, ve kterém při zkoumání zemské magnetosféry již působí čtyři družice ESA.

Tan Ce 2 se pohybuje po protáhlé polární dráze 682 x 38279 km o sklonu 90.1 stupňů. Ihned po dosažení plánované oběžné dráhy se rozvinula ráhna nesoucí magnetometr a celý systém, jak se zdá, pracuje normálně.

Projekt běží již od roku 1997, kdy ESA pozvala Čínskou vesmírnou agenturu (CNSA)ke spolupráci. Konkrétní dohody byly podepsány 9.července 2001.

Zdroj :Reuters, ESA tiskové zprávy
Převzato od Hvězdárny Uherský Brod




O autorovi



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »